همشهری آنلاین: «جیمز ماتیس» گزینه وزارت دفاع دونالد ترامپ، تاکید کرد که کشورش باید به برجام ولو آن که در آن نواقصی وجود داشته باشد، احترام بگذارد.

جیمز ماتیس

گزینه ترامپ برای وزارت دفاع آمریکا پنجشنبه (23 دي) در نشست رای اعتماد سنای آمریکا تصریح کرد که دولت آمریکا باید نسبت به توافقنامه هسته‌ای با ایران ولو آن که در آن نواقصی وجود داشته باشد پایبند بماند.

این درحالی است که وزیر دفاع پیشنهادی ترامپ پیش از این نشست گزارشی را مبنی بر این که ایران بزرگترین عامل ثبات زدایی در منطقه بشمار می‌رود، در اختیار کمیته تسلیحات سنای آمریکا قرار داده بود.

یکی از تاکید‌های ماتیس در این نشست بر ضرورت حفظ متحدین آمریکا در شرایط پر تنش فعلی بود و این که به گواه تاریخ ملت‌ها در کنار متحدین خود نیرومندتر شده و بدون حضور این متحدین رو به ضعف و ناتوانی می‌گذارند.

وزیر پیشنهادی ترامپ در همین نشست و برغم اظهارات ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی مبنی بر قطع ارتباط با پیمان ناتو خود را یکی از حامیان نیرومند این پیمان خواند و پیوند با آن را یک ضرورت کلیدی در سیاست‌های دفاعی کشورش توصیف کرد.

برجسته‌ترین بخش اظهارات ماتیس در این نشست که در تعارض کامل با موضع گیری های رییس جمهور آینده آمریکا قرار داشت و به احتمال زیاد واکنش تند مخالفان توافق هسته‌ای را بدنبال خواهد داشت، سخنان او در مورد ضرورت پایبندی کشورش نسبت به مفاد توافقنامه هسته‌ای با ایران بود.

وی اظهار کرد که به نظر او برجام یک توافقنامه کنترل سلاح ناقص است و یک معاهده دوستی با ایران بحساب نمی‌آید. وقتی آمریکا قولی می‌دهد، ما باید به آن پایدار بمانیم و با متحدینمان همراه باشیم.

کد خبر 358536

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =