ماجراهای دونالد ترامپ و رسانه‌ها در آمریکا گویا پایانی ندارد؛ پیش از انتخابش به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، رسانه‌ها هر کاری از دست‌شان بر می‌آمد کردند تا این اتفاق نیفتد و اکنون هم که او به‌عنوان جانشین باراک اوباما تعیین‌شده، تصمیم‌شان این است که هر کاری می‌توانند انجام دهند تا پایش به کاخ سفید نرسد.

ترامپ

روزنامه نيويورك‌تايمز و شبكه تلويزيوني سي‌ان‌ان به نقل از منابع اطلاعاتي كه نخواسته‌اند نامشان فاش شود، اعلام كردند: روس‌ها از ترامپ اطلاعات «رسواكننده» شخصي و مالي در دست دارند كه ممكن است هر زمان لازم شود آنها را يا منتشر كنند يا به‌عنوان اهرم فشار عليه رئيس‌جمهور آمريكا مورد استفاده قرار دهند.

نيويورك‌تايمز و سي‌ان‌ان خبر دادند كه دونالد ترامپ هفته گذشته در جلسه مشترك با روساي 3نهاد اطلاعاتي آمريكا و رئيس پليس فدرال آمريكا (اف‌بي‌آي) علاوه بر اينكه در جريان نقش دولت روسيه و شخص ولاديمير پوتين در عمليات سايبري عليه آمريكا و هك انتخابات رياست‌جمهوري اين كشور قرار گرفته، اين اطلاعات جديد را هم به‌صورت محرمانه دريافت كرده است. اين دورسانه آمريكايي جزئيات زيادي در اين رابطه منتشر نكردند.

سي‌ان‌ان تنها اعلام كرد اين اطلاعات در قالب 2صفحه به ترامپ و روز قبل از آن، به اوباما ارائه شده است. طبق گزارش اين شبكه تلويزيوني اطلاعات اخير نتيجه تحقيقاتي است كه يك مأمور سابق سازمان اطلاعات مخفي بريتانيا (ام‌آي‌6) طي سال گذشته ميلادي يعني طي ماه‌هاي قبل از انتخابات رياست‌جمهوري آمريكا انجام داده است.

سي‌ان‌ان گفت كه اين مأمور از سوي يكي از چهره‌هاي مهم حزب جمهوريخواه كه از مخالفان نامزدي ترامپ در انتخابات بوده، استخدام شده است؛ سپس برخي چهره‌هاي حزب دمكرات هم بخشي از هزينه‌هاي اين ماموريت را تقبل كرده‌اند. روزنامه نيويورك‌تايمز اما كمي به جزئيات اطلاعات مذكور اشاره كرد و آنها را «اطلاعات شخصي مرتبط با هرزگي» خواند.

ولي ماجرا ساعتي بعد به يك بمب خبري تبديل شد؛ زماني كه وب‌سايت بازفيد، 35صفحه اسناد و گزارش‌هايي را منتشر كرد كه نشان مي‌داد روس‌ها دست‌كم 6ويدئوي غيراخلاقي مربوط به 3سال پيش از دونالد ترامپ در دست دارند كه شامل فيلمبرداري از روسپي‌ها طي مدت زمان اقامتش در يكي از هتل‌هاي لوكس مسكو است. روزنامه گاردين، چاپ لندن، ديروز در گزارشي نوشت كه اسناد مورد اشاره به‌دست اين روزنامه هم رسيده اما از آنجا كه نتوانسته به‌صورت مستقل صحت آنها را تأييد كند، از انتشار آنها خودداري كرده است.

گاردين اما نوشت كه اطلاعات مذكور از سوي مك‌كين، سناتور جمهوريخواه، در اختيار پليس اف‌بي‌آي قرار گرفته است. براساس اين گزارش‌ها، مقام‌هاي روسيه همچنين پيشنهاد معاملات پرسودي را به ترامپ داده بودند تا بتوانند بر اين غول املاك و مستغلات در نيويورك نفوذ بيشتري داشته باشند. در اسناد بازفيد همچنين اطلاعاتي وجود دارد كه نشان مي‌دهد دونالد ترامپ در طول مبارزات انتخاباتي‌اش به‌صورت محرمانه با مقام‌هاي مسكو ارتباطاتي داشته است.

3روز پيش، بوريس جانسون، وزير خارجه بريتانيا در سفري اعلام نشده به نيويورك رفت تا با دونالد ترامپ ديدار كند. آن زمان علت مشخصي براي اين سفر عنوان نشد اما اكنون با افشاگري اخير و نقش محوري مأمور سابق ام‌آي‌6 در آن، شايد بتوان دليل سفر وزير خارجه بريتانيا به آمريكا را هم درك كرد.

  • ترامپ: «اخبار جعلي است.»

اگر تا پيش از افشاي اطلاعات اخير، اندك اميدي به بهبود روابط دونالد ترامپ و رسانه‌هاي آمريكايي وجود داشت، اكنون بايد همان اميد كم را هم به فراموشي سپرد. او تنها چند روز پس از پيروزي‌اش در انتخابات بود كه در برج معروفش در قلب نيويورك ميزبان مديران و سردبيران رسانه‌هاي بزرگ آمريكا ازجمله نيويورك‌تايمز و سي‌ان‌ان بود. او در ميان بهت همگان، يك ساعت تمام مهمانانش را مورد انتقاد و سرزنش قرار داد و آنها را متهم كرد كه براي شكستش در انتخابات تلاش كرده‌اند.

ترامپ كه طي ماه‌هاي اخير ترجيح داده به جاي استفاده از رسانه‌هاي جريان اصلي، از شبكه‌هاي اجتماعي، به‌خصوص توييتر، به‌عنوان تريبوني براي اعلام مواضعش استفاده كند، بلافاصله نسبت به انتشار گزارش‌هاي اخير عكس‌العمل نشان داد و در پستي توييتري آنها را «دروغ» خواند. او سپس اين اقدام سي‌ان‌ان، نيويورك‌تايمز و بازفيد را «هرزگي سياسي» خواند و گفت كه مخالفانش به‌دنبال آن هستند كه پيروزي‌اش در انتخابات را كم‌ارزش نشان دهند.

توييت‌هاي ترامپ يكي پس از ديگري پست مي‌شد؛ اين خود نشان مي‌داد او چقدر از افشاي اطلاعات اخير عصباني است. او در توييتي نوشت: «من هيچ كاري با روسيه ندارم. نه معامله‌اي، نه وامي، نه هيچ‌چيزي» و در توييتي ديگر نوشت:‌ «نهادهاي اطلاعاتي نبايد هرگز اجازه مي‌دادند اين اخبار دروغ به رسانه‌ها درز پيدا كند؛اين شليك آخر آنها به من بود. در آلمان نازي زندگي مي‌كنيم؟»

روس‌ها هم البته بيكار ننشستند. ديميتري پسكوف، سخنگوي ولاديمير پوتين به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت: روسيه هيچ‌گاه اطلاعاتي در مورد ترامپ جمع‌آوري نكرده و چنين گزارش‌هايي با هدف آسيب زدن به روابط بين روسيه و آمريكا منتشر مي‌شوند. پسكوف گفت كه اين اقدامات نه‌تنها منافع 2كشور بلكه منافع جامعه جهاني را نيز به خطر مي‌اندازد و باعث مي‌شود كه 2كشور به‌جاي برقراري روابط سازنده به سوي رويارويي كامل بروند.

ديروز خبرگزاري فرانسه در گزارشي نوشت: اين ميزان دوري يك رئيس‌جمهور آمريكا از رسانه‌هاي جريان اصلي در اين كشور هيچ‌گاه سابقه نداشته است. بايد ديد 8روز ديگر با ورود ترامپ به كاخ سفيد در اين رويكرد تغييري ايجاد خواهد شد يا خير.

کد خبر 358501

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار