همشهری‌آنلاین: نخستین دادگاه استانبول برای محاکمه ۳۰ افسر پلیس ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتای تابستان سال ۲۰۱۶، امروز سه شنبه هفتم دی برگزارمی‌‌شود.

 اعلام جرم علیه بیش از هزار و 200 تن انجام شده و چهار هزار و 100 تن نیز در مجموع دستگیر شدند و قرار است دادگاهی‌هایی در پی کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه(25 تير) سال جاری میلادی علیه دولت آنکارا برگزار شود که دادگاه امروز استانبول اولین مورد از آنها است.

پنج ماه پس از کودتا، دادگاه‌هایی کوچک برای رسیدگی به متهمان این کودتا برگزار شده است و روز دوشنبه ۶۰ تن در دنیزلی پای میز محاکمه رفتند.

اما دادگاه در استانبول بسیار مهم است از این جهت که استانبول یکی از شهرهای مهم و کلیدی در ترکیه محسوب می‌شود. احتمالا این جلسه در بزرگ‌ترین سالن همایش در ترکیه و در داخل ساختمانی در مقابل زندان نزدیک استانبول برگزار شود.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،مظنونان که به تلاش برای براندازی دولت رجب طیب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکیه متهم هستند از اعضای حزب گولنیست متعلق به فتح الله گولن، روحانی در تبعید و مخالف دولت ترکیه محسوب می‌شوند.

از ۳۰ افسر پلیسی که قرار است امروز پای میز محاکمه بروند، ۲۴ تن در بازداشت، یک تن تحت پیگرد و مابقی با قرار وثیقه آزاد هستند.

درصورتی‌که این افراد گناهکار شناخته شوند، ۲۱ تن از آنها هرکدام با سه حکم حبس ابد و مابقی با هفت سال و نیم تا ۱۵ سال حبس روبه رو خواهند بود.

روزنامه صباح در این باره نوشت: زمان آن رسیده تا خائن‌ها پای میز محاکمه بیایند.

این افراد به دلیل سرپیچی از دستور حفاظت از محل سکونت رئیس جمهور در استانبول در شب کودتا ،قرار است محاکمه شوند.

از زمان کودتا، مقام‌های ترکیه‌ای ۱۰۱ هزار و ۸۰۰ تن را تحت بازجویی قرار داده و ۴۱ هزار تن را نیز بازداشت کرده‌اند.

همچنین قرار است ۴۷ متهمی که تلاش کرده‌اند تا رجب طیب اردوغان را در یک منطقه تفریحی در دریای اژه ترور کنند، ۲۰ فوریه ۲۰۱۷ (دوم اسفند) محاکمه شوند.

کد خبر 356812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار