همشهری آنلاین: محاکمه متهمان به نقش داشتن در کودتای نافرجام ترکیه با رفتن ۲۹ مامور سابق پلیس به دادگاه آغاز شد. این افراد به تلاش برای سرنگونی دولت و عضویت در گروه تروریستی متهم شده‌اند.

محاکمه متهمان کودتای نافرجام ترکیه آغاز شد

به گزارش بي بي سي،‌ دادستان‌ها برای ۲۱ نفر از متهمان امروز درخواست حبس ابد کرده‌‌اند. هشت متهم دیگر ممکن است برای ارتباط با جنبش هیزمت (خدمت) فتح الله گولن تا ۱۵ سال زندان بگیرند.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی ساکن آمریکا و متحد پیشین رجب طیب اردوغان را به هدایت کودتا متهم می‌کند و خواهان استرداد او است. گولن این اتهام را رد می‌کند.

شب ۱۵ ژوئیه سال جاری میلادی واحدهایی از نظامیان ترکیه تلاش کردند با حمله به ساختمان‌های کلیدی و کنترل خیابان‌های اصلی استانبول و آنکارا دولت حزب حاکم عدالت و توسعه را ساقط کنند.

کودتاگران از تانک، هواپیمای جنگنده و هلیکوپتر استفاده کردند و در جریان درگیری‌ها حدود ۲۷۰ نفر کشته شدند.

پس از شکست کودتا دولت ترکیه وضعیت اضطراری اعلام کرده و تصفیه سختی را در نهادهای مختلف به راه انداخته و ده‌ها هزار نفر را بازداشت، اخراج یا از کار معلق کرده است.

حدود ۴۰ هزار نفر همچنان در بازداشت به سر می‌برند و محاکمه این متهمان بزرگترین پرونده قضایی در تاریخ معاصر ترکیه به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی سه نفر از ماموران پلیس که روز سه شنبه در دادگاه حاضر شدند خلبان هلیکوپتر بوده‌اند. آنها متهم هستند که با تعلل در انجام وظایفشان به کودتا کمک کرده‌اند، از جمله اینکه از فرمان محافظت از محل اقامت رجب طیب اردوغان تمرد کرده‌اند.

دادگاه روز سه شنبه علنی بوده و متهمان به وکیل دسترسی داشته‌اند.

کد خبر 356906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار