همشهری آنلاین: رییس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران، افزایش قیمت آجیل و خشکبار شب یلدا را ناشی از نوسان‌های نرخ ارز در یک ماه گذشته عنوان کرد و همچنین گفت: نرخ آجیل مصوبه‌ای خاصی ندارد.

Nuts

مصطفی احمدی در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه نرخ‌گذاری آجیل رویتی است و بستگی به نوع، کیفیت، سایز، رنگ و طعم دارد، افزود: آجیل و خشکبار براساس کیفیت تعیین نرخ می‌شود و به هیچ عنوان نرخ مصوبی ندارد که حداقل و حداکثر قیمت را در بازار تعیین کند.

وی تاکید کرد: اکنون کمبودی در عرضه خشکبار شب یلدا نداریم، تنها در برخی محصولات وارداتی همچون انواع بادام با مشکل مواجه هستیم.

احمدی تصریح کرد: افزایش نرخ ارز در یک ماه گذشته بر نرخ برخی خشکبار وارداتی تاثیر داشته به طوری که قیمت انواع بادام هندی، درختی، زمینی بین 50 تا 60 درصد افزایش یافته است.

به گفته وی، ایران از لحاظ تولید انواع خشکبار از وضعیت خوبی برخوردار است ، اما برخی محصولات کفاف تامین بازار داخل را نمی دهد بنابراین چاره ای جز واردات برخی اقلام خشکبار نیست.

  •  واردات بادام هندی آزاد شود

احمدی با اشاره به اینکه در تامین بازار داخلی برخی اقلام همچون بادام هندی، بادام زمینی و بادام درختی دچار مشکل هستیم اظهار داشت: به دلیل اینکه بادام هندی در کشور ما تولید نمی‌شود چاره‌ای جز واردات این محصول نداریم؛ باتوجه به اینکه بادام هندی در سبد آجیل و خشکبار مردم کشورمان قرار دارد، انتظار می‌رود مسوولان و دستگاههای متولی، واردات این محصول را آزاد کنند.

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران ادامه داد: اکنون با وضع ممنوعیت واردات بادام هندی نه تنها با کاهش عرضه این محصول در بازار مواجه‌ایم، بلکه موجب افزایش چندبرابری قیمت این محصول نیز شده است.

احمدی با بیان اینکه سالیانه حدود 10 هزار تن بادام هندی در کشور مصرف می‌شود، ابراز امیدواری کرد با موافقت واردات از مبادی قانونی بتوانیم مشکل تامین بازار این محصول را برطرف کنیم.

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران اضافه کرد: اکنون بخشی از بادام زمینی و درختی مورد نیاز کشور در داخل تولید و بخشی دیگر از طریق واردات تامین می‌شود.

احمدی اظهار داشت: از سال گذشته تاکنون در تامین انواع تخمه هیچ مشکلی نداشتیم و بازار این محصولات تامین است.

  •  ویلاسازی شمال کشور و کاهش تولید بادام

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران یکی از مشکلات کاهش تولید خشکبار کشور را ویلاسازی‌های بی‌رویه شمال کشور عنوان کرد و گفت: اکنون با کاهش تولید بادام زمینی در کشور مواجه هستیم، زیرا بخش عمده این محصول در شمال کشور تولید می‌شد که با ویلاسازی اراضی شمال کشور تولید کاهش یافته است و دیگر کسی بادام کشت نمی‌کند.

  •  تعرفه 40 درصدی خشکبار بازنگری شود

احمدی افزود: اکنون برای واردات برخی از اقلام خشکبار حدود 40 درصد تعرفه گمرکی اخذ می‌شود که نیازمند بازنگری از سوی مسوولان است.

به گزارش ایرنا، آجیل شیرین شب یلدا از دیرباز تاکنون شامل کشمش سبز، بادام، پسته، گردو، فندق، انجیر، توت، خرما، برگه زردآلو و هلو و همچنین باسلوق و نقل می‌شود.

کد خبر 355965

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار