همشهری آنلاین: آیت‌الله سبحانی از مراجع عظام تقلید منزل پدری خود در منطقه راسته کوچه تبریز را با نیت قرآن و اهل بیت (ع) وقف کرد.

آیت‌الله جعفر سبحانی

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام علی مصائبی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌ شرقی در همایش «وقف و رسانه، یاوران وقف» با اشاره به وقف اخیر آیت‌الله سبحانی در تبریز، گفت: این مرجع تقلید جهان تشیع منزل پدری خود در منطقه راسته کوچه تبریز را با نیت قرآن و اهل بیت وقف کرده‌اند که اعلام عمومی این مسأله موجب گرایش بیش از پیش مردم به سنت حسنه وقف شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان ‌شرقی با بيان اينكه سنت حسنه وقف از دیرباز مورد توجه مردم مؤمن و متدین ایران به ویژه آذربایجان بوده است، افزود: اگر از هر مسجد استان یک وقف داشته باشیم هر سال هفت هزار موقوفه جدید ثبت می‌شود.

وي ادامه داد: بیش از هفت هزار مسجد هر کدام با حداقل سه نفر هیات امنا در استان داریم که می‌توانند هر کدام ترویج‌دهنده وقف در سراسر استان باشند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان ‌شرقی با اشاره به این‌که در منطقه آذربایجان مردم اعتماد و اعتقاد خاصی به روحانیت و علمای دین دارند، خاطرنشان کرد: نگاهی به تاریخ مشخص می‌کند که علمای این منطقه خود واقف بوده‌اند و سپس دیگر مردم را به این سنت حسنه دعوت می‌کردند، همچون شیخ شهاب‌الدین اهری و دیگر علمای منطقه آذربایجان.

حجت‌الاسلام مصائبی ادامه داد: متولیان بسیاری از موقوفات بزرگ منطقه آذربایجان همچون موقوفات قاضی طباطبائی و خانم النساء نیز از علما و روحانیان هستند که این مسأله نیز نشان از عمق اعتقاد مردم نسبت به نهاد روحانیت دارد، چراکه روحانیان آذربایجانی خود عامل به آنچه که سفارش می کنند، هستند.

در این مراسم از آیت‌الله سیدمحمدتقی آل‌هاشم، امام جمعه موقت تبریز و متولی موقوفه خانم خیرالنساء به صورت ویژه تجلیل شد.

کد خبر 354122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار