همشهری آنلاین: یک متخصص ریه می‌گوید در این روزهای آلوده مصرف مواد آنتی‌ اکسیدان یعنی میوه‌های رنگی همچون هویج، گوجه، سبزیجات، خرمالو توصیه می‌شود.

حسن‌الله صادقی، متخصص ریه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس،‌آلودگی هوا باعث تشدید بیماری‌های انسدادی ریه از جمله آسم، COPD می‌شود آلودگی‌های هوا حملات این بیماری‌ها را تشدید و در بسیاری از مواقع باعث مرگ این افراد می‌شود.

وی افزود: بیماران آسمی و مبتلا به COPD که تحت کنترل و درمان هستند با قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا بیماری‌شان تشدید می‌شود همچنین آلودگی هوا در درازمدت در ایجاد انواع سرطان‌ها موثر است و به طور کلی می‌توان گفت این آلودگی، عملکرد مغزی، سیستم اکسیژن، ریه‌، قلب و به طور کلی همه اعضای بدن را درگیر می‌کند.

متخصص ریه تصریح کرد:ماسک‌های N95 و فیلتردار می‌تواند از ورود ذرات معلق به ریه موثر عمل کند.

صادقی گفت: از فعالیت در هوای باز پرهیز شود. بیماران آسمی، COPD یا کسانی که جراحی ریه انجام داده‌اند از قرارگرفتن در این هوا خودداری کنند.

این متخصص ریه در پایان گفت: دو گروه سنی کودکان و سالمندان از نفس کشیدن در این هوا بیشتر آسیب می‌بینند اما باید گفت همه افراد در معرض خطر هستند. این روزهای آلودگی ذرات معلق به چشم می‌آید اما آلودگی CO2 یا NO نیز وجود دارد.

کد خبر 352890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار