همشهری آنلاین: سفیر اتریش در تهران ضمن بیان اینکه بانک‌های اتریشی قصد برگشتن به ایران دارند، از راه‌اندازی شعبه یک بانک اتریشی در کشورمان خبر داد.

Iran and Austria

به گزارش ایرنا، «فریدریش اشتیفت» در همایش توسعه همکاری‌های تجاری ایران و اتریش در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: تاسیس شعبه بانک‌های اتریشی در تهران به گسترش روابط اقتصادی دو کشور کمک می‌کند.

وی با اشاره به روابط اقتصادی ایران و اتریش در سال‌های گذشته، ادامه داد: در سال‌هایی، ارزش روابط تجاری دو کشور به ٨٠٠ میلیون یورو می‌رسید و اتریش 400 میلیون یورو نفت از ایران وارد می‌کرد، اما این روابط اکنون کاهش یافته است.

سفیر اتریش در تهران ضمن ابراز امیدواری به گسترش روابط دو کشور در آینده نزدیک، به سفر رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی به کشورش اشاره کرد و افزود: در آن سفر مقرر شد اتریش خط اعتباری یک میلیارد یورویی برای گسترش روابط با ایران برقرار کند.

اشتیفت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که سفارتخانه‌های دو کشور برای گسترش روابط به فعالان اقتصادی دو طرف روادید شش ماهه چندباره(مولتی multi) ارایه می‌کنند، افزود: ما به شرکت‌های ایرانی که از آنها شناخت داریم روادید یک ساله مولتی می‌دهیم.

وی همچنین در مورد پروازهای مستقیم میان دو کشور گفت: به دلیل فشارهای بیرونی، پروازهای مستقیم به ایران لغو شده بود که اکنون این خط دوباره راه افتاده است. از سپتامبر2016(شهریور و مهر)، هر هفته سه پرواز مستقیم از اتریش به اصفهان برقرار شده است.

اشتیفت همچنین از پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت (WTO) حمایت کرد و افزود: ایران آخرین کشوری است که باید تاکنون عضو سازمان جهانی تجارت می‌شد اما هنوز نشده است.

  • برای حضور طولانی مدت به ایران آمده‌ایم

به گزارش ایرنا، «هلموت اشتویرر» رییس اتاق بازرگانی ایالت فرالبرگ اتریش نیز در این نشست گفت: فعالان اقتصادی اتریش برای حضوری قوی و طولانی‌مدت به ایران آمده‌اند.

وی افزود: هر چند شرایط برای روابط بانکی باید مهیا شود، اما نباید فراموش کنیم که ابتدا باید روابط مستقیم میان شرکت‌ها و موسسه‌های اقتصادی دو کشور ایجاد شود.

رییس اتاق بازرگانی ایالت فرالبرگ اتریش در معرفی این ایالت گفت: ما غربی‌ترین ایالت اتریش هستیم و در اقتصاد اتریش و حتی جنوب آلمان موثر هستیم؛ ایالت فرالبرگ 60 درصد محصولات تولیدی خود را به دیگر کشورها صادر می‌کند.

اشتویرر افزود: همکاری شرکت‌های ما تنها به صادرات خلاصه نمی‌شود و تاکید دارند که در کشورهای مختلف سرمایه‌گذاری مستقیم نیز داشته باشند.

همایش توسعه همکاری‌های تجاری ایران و اتریش امروز دوشنبه 17 آبان‌ماه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد. این نشست به بهانه حضور هیات 25 نفره اقتصادی از اتاق بازرگانی فرالبرگ اتریش در تهران، ترتیب داده شده است.

جمعی از تجار و صاحبان صنایع این ایالت از بخش‌های ساختمان، پتروشیمی، نساجی، ماشین‌آلات، ملزومات پزشکی، برق، نرم‌افزار و سخت‌افزار، صنعت هتلداری و ورزشی در این هیات حضور دارند.

ایران و اتریش دارای روابط گسترده و قابل توجه اقتصادی و تجاری هستند. تحریم‌های ایران حجم مناسبات میان دو کشور را کاهش داد. برابر آمارهای گمرک ایران، مبادلات ‏تجاری دو کشور از سال١٣٩٠ تا پایان ١٣٩٣ به دلیل این تحریم‌ها از ٨١٨ میلیون دلار به ٣١٢ میلیون ‏دلار کاهش پیدا کرد.

براساس این آمار از سال ١٣٩٠ تا چهار ماه منتهی به تیرماه 1394 حجم کل تجارت خارجی میان ‏ایران و اتریش، رقمی بالغ بر ٢ میلیارد و 258 میلیون دلار بوده که 98.2 درصد از آن مربوط به واردات ایران از اتریش ‏است. مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران به اتریش شامل محصولات کشاورزی و مواد غذایی، غلات، میوه، سبزیجات، ‏داروهای گیاهی، فرش ‏دستباف، گلیم، قالیچه و... و مهم ترین اقلام وارداتی ایران از اتریش شامل ماشین آلات صنعتی، برقی و رایانه‌ای، لوازم خانگی، دستگاههای ‏گیرنده و فرستنده، ریل، وسایل و تجهیزات راه آهن، مواد شیمیایی، دارو و تجهیزات پزشکی و.... است.

کد خبر 351943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

دیدگاه خوانندگان