پدر و مادرِ مهندس جوان بعد از آنکه فهمیدند فرزندشان در جریان یک جراحی ساده جانش را از دست داده، نه‌تنها با اهدای اعضای اصلی بدن فرزندشان به بیماران نیازمند موافقت کردند، بلکه از متخصصان فراهم‌آوری اعضای پیوندی خواستند حتی از کوچک‌ترین بافت و عضو بدن وی نیز برای کمک به نیازمندان استفاده شود.

حوادث پزشکی

چندي قبل جوان 26ساله‌اي به نام سجاد سرلك كه در جريان حادثه‌اي در شهرستان اليگودرز دچار دررفتگي كتف شده بود، براي جراحي راهي تهران شد. به او گفته شده بود كه جراحي ساده‌اي را در پيش دارد و جاي هيچ‌گونه نگراني نيست. به اين ترتيب سجاد به اتاق عمل منتقل شد و حدود 15دقيقه بعد جراحي با موفقيت به پايان رسيد و او به بخش ريكاوري منتقل شد اما او در اين مرحله دچار افت سطح هوشياري و مرگ مغزي شد. خانواده سجاد باور نداشتند او كه ساعتي قبل فقط به‌دليل دررفتگي كتف تحت عمل جراحي قرار گرفته بود جانش را از دست داده است. مسئولان بيمارستان نيز از اين حادثه تلخ شگفت‌زده بودند اما ديگر از دست هيچ كس كاري بر نمي‌آمد.

با اينكه سجاد دچار مرگ مغزي شده بود اما همچنان تجهيزات پزشكي باعث زنده‌ماندن قلب و ساير اعضاي بدنش شده بود. در چنين شرايطي جرقه‌اي در ذهن برادر بزرگ‌تر سجاد زده شد. او كه مي‌دانست داغ بزرگي بر دل پدر و مادرش نشسته، با آنها صحبت كرد تا اعضاي بدن سجاد به بيماران نيازمند اهدا شود. آنها نيز در تصميمي بزرگ موافقت خود را با اهداي اعضاي بدن فرزندشان به بيماران نيازمند اعلام كردند. در اين ميان مادر سجاد اما شرطي را اعلام كرد.

او گفت كه به شرطي با اين كار موافقت مي‌كند كه حتي از كوچك‌ترين بافت و عضو بدن پسرش كه قابليت اهدا به بيماران نيازمند را دارد، استفاده شود. به اين ترتيب 38عضو و بافت از بدن اين جوان جدا و به بيماران نيازمند اهدا شد. حتي در آخرين مرحله جسد به پزشكي قانوني انتقال يافت و در آنجا نيز بخش‌هايي از بدن وي جداسازي شد. اما اين پايان كار نبود؛ چرا كه وقتي جسد اين جوان به زادگاهش اليگودرز منتقل شد مورد استقبال اهالي و مقامات شهر قرار گرفت و در مراسم باشكوهي به خاك سپرده شد.

حالا چند روز از مرگ سجاد مي‌گذرد و خانواده‌اش همچنان داغدار او هستند. پدرش در اين‌باره به همشهري مي‌گويد: پسرم گوهري بود كه او را از دست دادم. چه آرزوها كه برايش نداشتيم. هنوز باورمان نمي‌شود كه او در يك جراحي ساده جانش را از دست داده است. سجاد مهندس معماري بود و با رفتنش داغ بزرگي بر دلمان گذاشت. با اين حال از اينكه اعضاي بدن او به بيماران نيازمند اهدا شد، خوشحاليم چون رضاي خدا در اين كار بود. ما دوست نداشتيم اعضاي زنده بدن او زير خاك برود. حالا با اينكه به‌خاطر از دست‌دادن جگرگوشه‌مان ناراحتيم اما خوشحاليم كه اعضاي بدنش به 38بيمار نيازمند اهدا شده است.

کد خبر 351575

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار