همشهری آنلاین: محققان می‌گویند ویتامین D می‌تواند روند پیری را به تاخیر انداخته و از ابتلا به بیماری پیشگیری کند.

ویتامین D روند پیری را به تعویق می‌اندازد

ویتامین D

به گزارش خبرنگار مهر، انسان‌ها عمدتا ویتامین D بدن‌شان را از نور خورشید دریافت می‌کنند. زمانی که پوست در مقابل اشعه ماورابنفش قرار می‌گیرد بدن ویتامین D تولید می‌کند. این ویتامین برای افزایش جذب کلسیم استفاده شده و به رشد سلول‌ها و استخوان‌ها و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن منجر می‌شود.

این باور وجود دارد که ویتامین D نقش مهمی در بسیاری از بیماری‌ها هم دارد؛ افراد دچار کمبود این ویتامین ممکن است مبتلا به دیابت، بیماری قلبی-عروقی یا حتی سرطان شوند. تحقیق نشان می‌دهد این ویتامین موجب کاهش علائم منفی سلامت روان می‌شود که از آن جمله می‌توان به افسردگی، اضطراب و زوال عقل یا دمانس اشاره کرد.

با افزایش سن و پیرشدن بدن، پروتئین‌ها قادر به حفظ شکل و عملکردشان نیستند و گاهی اوقات می‌توانند منجر به بروز بیماری‌های مرتبط با افزایش سن نظیر آلزایمر، پارکینسون، دیابت و بیماری قلبی می‌شود چراکه پروتئین‌های سمی در بدن تجمع می‌یابند.

محققان با مطالعه بر روی کرم‌ها دریافتند ویتامین D مانع از تجمع پروتئین‌های سمی شده و در نتیجه بر طول عمر تاثیر می‌گذارد بطوری که ویتامین D در کرم‌ها موجب شد طول عمرشان حدودا سه برابر شود.

گوردون لایتگو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «از آنجائی که تصور می‌شود فرایند پیری در بین کرم‌ها و پستانداران مشابه است تاثیر ویتامین D بر بدن انسان‌ها هم همان نتیجه را خواهد داشت.»

کد خبر 350909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی