همشهری آنلاین: افزایش سطح آگاهی نسبت به راه‌های انتقال هپاتیت‌های ویروسی می‌تواند نقش مهمی در کاهش آمار مبتلایان و دستیابی به ریشه کنی هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰ داشته باشد.

هپاتیت

به گزارش ایسنا، دکتر سید مؤید علویان رییس شبکه هپاتیت ایران به مناسبت هفته اطلاع رسانی هپاتیت (هفته اول آبان‌ماه) در خصوص وضعیت شیوع و درمان هپاتیت در کشور گفت: در حال حاضر میزان شیوع هپاتیت B در افراد زیر ۲۸ سال کمتر از یک درصد و در افراد زیر ۲۲ سال کمتر از نیم درصد است که این خود نشان دهنده تاثیرات مثبت فعالیت‌های وزارت بهداشت و شبکه هپاتیت در زمینه واکسیناسیون نوزادان است و می‌توان گفت: خوشبختانه ایران جزو کشورهایی است که واکسیناسیون بر علیه هپاتیت B در ۱۲ ساعت اول تولد انجام می‌شود و از آنجا که واکسن هپاتیت B در انستیتو پاستور ایران تولید می‌شود، هیچ نوع مشکلی در ارائه آن به هموطنان‌مان وجود ندارد.

وی افزود: هم اکنون نزدیک به ۱ میلیون و ۴۵۰ هزار نفر در کشور مبتلا به هپاتیت B هستند که با توجه به میزان شیوع پایین آن می‌توان گفت که این بیماری در ایران کنترل شده است. خوشبختانه تمام داروهای هپاتیت B تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند و داروهای ایرانی درمان این بیماری با همان کیفیت داروهای خارجی برابری می‌کند و امیدوارم تا ۱۰ سال آینده با اجرای تحقیقات در این زمینه، درمان قطعی برای آن پیدا شود.

رئیس شبکه هپاتیت ایران همچنین با اشاره به بیماری هپاتیت C افزود: راه انتقال این نوع هپاتیت از راه تماس‌های پرخطر، تزریق سرنگ‌های آلوده مشترک و تزریق خون آلوده است و باید توجه داشت که بیماران دیالیزی، تالاسمی و هموفیلی بیشتر در معرض خطر ابتلا به این نوع بیماری هستند. هم اکنون نیز بین ۱۸۰ تا ۲۵۰ هزار بیماری مبتلا به هپاتیت C در کشور وجود دارند. متاسفانه این بیماری واکسن ندارد و فرد می‌تواند ویروس را به دیگران منتقل کند.

وی در خصوص درمان بیماری هپاتیت C توضیح داد: تا چند سال گذشته داروهای درمان هپاتیت C مبتلایان را با عارضه‌های زیاد و طولانی مدت مواجه می‌کردند، اما خوشبختانه با داروهای جدید خوراکی طول درمان از یک سال به سه ماه رسیده و شانس درمان از ۶۰ درصد به ۹۸ درصد افزایش پیدا کرده است. در سال گذشته ۴ هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به هپاتیت C تحت درمان قرار گرفته‌اند و تا پایان امسال این تعداد به ۶۰۰۰ بیمار می‌رسد.

بنابر اعلام روابط عمومی شبکه هپاتیت ایران، علویان نشان کرد: هدف هفته اطلاع رسانی هپاتیت، افزایش سطح آگاهی افراد جامعه نسبت به راه‌های انتقال هپاتیت‌های ویروسی است که می‌تواند نقش شایانی در کاهش آمار مبتلایان به این بیماری و دستیابی به ریشه کنی هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰ داشته باشد. شبکه هپاتیت ایران نیز در این راستا می‌کوشد تا با برپایی کمپین‌ها، همایش‌های عمومی و تخصصی، توزیع بروشورهای آموزشی رایگان و نیز حضور فعال در فضاهای مجازی گام موثری در این زمینه بردارد.

کد خبر 350816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار