همشهری‌‌آنلاین: پنجمین جلد از مجموعه آثار پرویز مشکاتیان، موسیقی‌دان نامدار و فقید ایرانی به کوشش محسن غلامی و علیرضا جواهری منتشر شد.

کتاب مشکاتیان

به گزارش همشهری‌آنلاین کتاب شعر بی‌واژه، مجموعه‌ای‌ است از تکنوازی‌های پرویز مشکاتیان، آهنگساز و نوازنده فقید موسیقی ایرانی که برای ساز سنتور تدوین و گردآوری شده است.

پیش از این چهار جلد از این مجموعه کتاب‌ها از سوی انتشارات چکاد هنر منتشر و در دسترس علاقمندان موسیقی ایرانی به خصوص ساز سنتور قرار گرفته بود.

گرد آوری و آوا نگاری این مجموعه به همت و تلاش محسن غلامی انجام شده و ویرایش و نگارش مجموعه را علیرضا جواهری انجام داده است. 

این مجموعه حاوی قطعاتی از آثار زنده یاد پرویز مشکاتیان در دستگاه همایون و آواز اصفهان است که در کنسرت‌ها و مجموعه‌های صوتی و تصویری مختلف طی ۳۰ سال اجرا شده است.

جلد پنجم از این مجموعه شامل نغمات و گوشه‌هایی از دستگاه همایون و آواز اصفهان از آلبوم‌های بیداد، خلوت گزیده، کنسرت فستیوال مولانا در ایتالیا، کنسرت همایون در نمایشگاه بین‌المللی تهران، کنسرت گروه عارف -در سال ۱۳۷۶ در تهران و کرمانشاه و آلبوم دو نوازی در دستگاه همایون است.

جمله‌بندی‌های موزون و شعرگونه پرویز مشکاتیان در تکنوازی‌هایش با سازهای سه‌تار و سنتور باعث شد تا به پیشنهاد استاد محمد رضا شفیعی کدکنی این مجموعه از نغمات شعرگون شعر بی‌واژه لقب گیرد.

از ویژگی‌های این مجموعه ۱۲ جلدی می‌توان به جمله‌بندی‌های موزون و همچنین وفاداری زنده‌یاد پرویز مشکاتیان به ردیف‌های قدما به خصوص ردیف‌های استادان ابوالحسن صبا، میرزا عبدالله، موسی معروفی، علی اکبر شهنازی و … اشاره كرد.

همچنین تاثیرپذیری از اوزان عروضی و ادبی ادبیات کهن ایران زمین از ویژگی‌های بارز و آشکار جمله‌ بندی‌های آوازی این آهنگساز و نوازنده فقید به شمار می‌رود.

این مجموعۀ در زمان حیات مرحوم مشکاتیان و به سفارش او در ۱۲ جلد طراحی و تدوین شده بود برخی از این آثار در حیات او منتشر و بقیه نیز  به تدریج منتشر و در دسترس علاقمندان موسیقی ایرانی قرار خواهد گرفت.

کد خبر 350503

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها