همشهری آنلاین: محققان در مطالعه اخیر دریافته‌اند که مصرف رژیم غذایی پرچرب منجر به تغییر در مغز می‌شود.

رژیم غذایی پرچرب منجر به تغییر در مغز می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، محققان در مطالعه جدید خود، مکانیسم جدیدی را کشف کرده‌اند که تنظیم کننده چاقی است. این مطالعه نشان می‌دهد این مکانیسم جدید می‌تواند برای درمان چاقی مورد استفاده قرار گیرد.

ماکوتو فوکودا، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «مشخص است که مغز در روند چاقی نقش دارد اما اینکه چگونه رژیم غذایی پرچرب با تغییر در مغز موجب انباشت چربی در بدن می‌شود هنوز مشخص نیست.»

تیم تحقیق ژن Rap۱ موش را که در انواع بافت‌ها، از جمله مغز که در فعالیت‌های نظیر حافظه و یادگیری نقش دارد، متجلی می‌شود را مورد مطالعه قرار دادند.

دانشمندان برای بررسی نقش Rap۱ در مدل موش‌ها، به طور انتخابی ژن Rap۱ را در گروه نورون‌های هیپوتالاموس حذف کردند. منطقه هیپوتالاموس مغز در تنظیم متابولیسم کل بدن نقش دارد.

دانشمندان دارای دو گروه موش بودند. در یک گروه، موش‌ها از طریق مهندسی ژنتیک فاقد ژن Rap۱ بودند، درحالیکه گروه کنترل دارای ژن Rap۱ فعال بودند.

سپس محققان به موش‌های هر دو گروه رژیم غذایی پرچرب دادند که ۶۰ درصد کالری مصرفی‌شان ناشی از چربی بود.

همانطورکه پیش بینی شده بود موش‌های گروه کنترل با ژن فعال Rap۱ دچار اضافه وزن شدند اما در مقابل، موش‌های فاقد Rap۱ به شکل چشمگیری وزن کم کرده و چربی بدنی کمتری داشتند.

محققان درباره نتایج این مطالعه می‌گویند: «ما مشاهده کردیم موش‌های فاقد Rap۱ به لحاظ فیزیکی فعال نبودند. با این حال در مقایسه با موش‌های دارای ژن Rap۱ کمتر غذا می‌خوردند و چربی بدنی بیشتری می‌سوزاندند.»

به گفته محققان، مصرف رژیم غذایی پرچرب منجر به بروز تغییراتی در مغز شده و در نتیجه فعالیت Rap۱ افزایش می‌یابد. در نهایت حساسیت نسبت به لیپتین، هورمون سیری، کاهش یافته و بدن در مسیر چاقی قرار می‌گیرد.

کد خبر 350418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار