یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: با گذشت یک هفته از آغاز عملیات سرنوشت‌ساز موصل نیروهای عراقی در مرحله دوم عملیات خود تمرکز را بر شهرهای اطراف موصل گذاشته‌اند و در ۲۴ ساعت گذشته با آزادکردن چند شهر، از محور شرقی به دروازه‌های موصل رسیدند.

نیروهای عراق به دروازه‌های موصل رسیدند

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه سومریه نیوز، نیروهای عراقی در همین راستا روز گذشته توانستند شهر قره قوش، مرکز شهرستان حمدانیه را که یک شهر مسیحی نشین است آزاد کنند. با آزادی قره قوش عملا باید شهرستان حمدانیه که با مرزهای شرقی شهر موصل تنها ۵ کیلومتر فاصله دارد را آزاد شده به حساب آورد.

شهر برطله در شرق موصل نیز توسط نیروهای پیشمرگ از کنترل داعشی‌ها خارج شده و نیروهای عراقی به شهر تلکیف نیز وارد شده‌اند. شهر بعشیقه اکنون در برنامه عملیاتی نیروهای عراقی قرار گرفته تا با کنترل بر آن یکی دیگر از شهرهای مهم اطراف موصل از کنترل داعش خارج شود.

برخی منابع عراقی نیز می‌گویند شهر برطله روز شنبه صحنه درگیری‌های جدید میان ارتش عراق و تروریست‌های داعش بوده است.

کریم سنجاری، وزیر داخلی اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با رویترز گفت: نیروهای مشترک با ورود به شهرستان حمدانیه به دروازه‌های شهر موصل رسیده‌اند. ما اکنونه در پنج کیلومتری موصل هستیم اما بعید است که عملیات خیلی زود پایان یابد.
کریم سنجاری

وی گفت: تروریست‌های داعش که به نظر می‌رسد تعدادشان بین چهار تا هشت هزار تن باشد به دلیل اهمیت سبلیک موصل مقاومت سختی خواهند داشت.

سنجاری گفت: اگر داعش مقاومت سختی در موصل داشته باشد این جنگ بزرگ خواهد بود چرا که خیابان‌های مناطق وسیعی از موصل بسیار تنگ هستند و خودروها یا تانک‌ها نمی‌توانند در این مسیرها حرکت کنند برای همین جنگ تن به تن خواهد بود. اگر عملیات موصل موفق باشد در این صورت داعشی‌ها تنها رقه را خواهند داشت و در نتیجه به آنجا می‌روند.

وی گفت: عملیات موصل چه بسا طولانی‌تر از عملیات فلوجه و تکریت باشد چرا که شهر موصل شهری بزرگ است. نیروهای کرد تا به این لحظه ۲۰ روستا را آزاد کرده‌اند ارتش عراق نیز ۱۰ روستا را آزاد کرده است.

نیروهای عراقی که اخیرا عملیات موصل را در میان استقبال جامعه جهانی آغاز کردند، با حمایت هوایی ائتلاف ضد داعش پیشروی به سمت تلکیف را نیز آغاز کرده‌اند.

این نیروها روز شنبه وارد شهرستان حمدانیه شده و مقر فرمانداری آن را آزاد کردند.

یحیی رسول، سخنگوی عملیات مشترک عراق نیز اعلام کرد که نیروهای پلیس فدرال و پیشمرگ‌ها پیشروی چشمگیری در مناطق اطراف موصل داشته‌اند.

وی گفت که روستاهای هراره و الرصیف از چنگ داعش آزاد شده و نیروهای عراقی کنترل انبارهای سوخت وابسته به شرکت نفت شمال در نزدیکی منطقه فلیفل را در دست گرفته‌اند.

پیشمرگ‌ها نیز موفق شدند شهرک فلیفل در نزدیکی سد موصل را آزاد کنند.

از سوی دیگر منابع عراقی از ناکام گذاشتن سه حمله انتحاری داعش در منطقه الخوین واقع در جنوب موصل خبر دادند. در حمله جنگنده‌های ارتش عراق به اطراف موصل نیز "ابواسامه" والی این شهر و یکی از معاونان ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش کشته شد.

همچنین مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق با برت مک‌گورک، نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در ائتلاف ضد داعش دیدار و درباره آخرین تحولات موصل و اوضاع میدانی در جبهه‌های جنگ در استان نینوا بحث و تبادل نظر کرد.

کد خبر 350343

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha