همشهری آنلاین: وزیر بهداشت، از انتخاب جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری پر شتاب در زمینه کنترل بیماری‌های غیر واگیر قدردانی کرد و گفت: پیشرفت ایران در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸ گزارش خواهد شد.

وزیر بهداشت

به گزارش همشهري آنلاين از وبدا، دكتر  سیدحسن هاشمی در سخنرانی رسمی خود در شصت و سومین کمیته منطقه مدیترانه‌شرقی ضمن تبریک به دکتر احمد رادی ، وزیر بهداشت و جمعیت مصر به دلیل قبول ریاست شصت و سومین کمیته منطقه‌ای مدیترانه شرقی گفت: بر خود لازم می‌دانم از تلاش‌های خانم دکتر چان، مدیر کل محترم سازمان جهانی‌بهداشت برای ارتقای سلامت در سطح جهانی تقدیر نمایم.

وزیر بهداشت همچنین از تلاش‌های دکتر اعلا الوان ، مدیر منطقه مدیترانه شرقی، در طی پنج ریاست ایشان در منطقه مدیترانه شرقی و پرداختن به چالش‌های اساسی در زمینه سلامت عمومی در منطقه مدیترانه شرقی که در گزارش سالیانه ارائه شده بود، قدردانی کرد.

دکتر هاشمی اظهار داشت: در ابتدا ادای احترام خود را به افرادی که در نتیجه افراط گرایی و تروریسم جان خود را از دست داده اند و خصوصا قربانیان بیگناه در سوریه ،یمن ، عراق و افغانستان و کشور های دیگر اعلام می‌نمایم.

  • ایران، متعهد به تحقق برنامه توسعه پایدار 2030

وزیر بهداشت تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کاملا متعهد به تحقق برنامه توسعه پایدار 2030خصوصا پوشش همگانی سلامت(UHC) بعنوان اهداف اصلی برای تقویت سیستم سلامت در منطقه مدیترانه شرقی می‌باشد.

دکتر هاشمی در ادامه به تشریح چگونگی اجرای طرح تحول سلامت در کشور و دستاوردهای اجرای این طرح پرداخت و گفت: از اردیبهشت سال 1393،تحت عنوان طرح تحول نظام سلامت (HTP)، شروع به یکسری مداخلات در زمینه شیوه‌های پرداخت و کاهش هزینه‌های درمانی ، آموزش، اطلاعات و دسترسی به داروها و تکنولوژی نموده ایم که مجموع اقدامات انجام شده رضایت مردم را در حوزه سلامت بطور چشمگیری افزایش داده است .

  • ایجاد شورایی ملی برای پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در راستای بیانیه‌ی سیاسی سازمان ملل متحد در سال 2011و برنامه اجرایی جهانی سازمان جهانی بهداشت ، شورای ملی تحت عنوان" کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر" را تاسیس کردیم و برنامه اجرایی برای پیشگیری و کنترل بیمارهای غیر واگیر شامل 13 هدف بوده که برخی از آنها نظیر به صفر رساندن اسید چرب تا سال 2020 منحصرا مربوط به کشور ما می‌باشد.

دکتر هاشمی افزود: این طرح در تیر ماه 1394 با حمایت دکتر چان مدیر کل سازمان جهانی بهداشت همراه شد و رسما توسط ریاست جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 14 اسفند به امضا رسید .

وزیر بهداشت گفت: در راستای راهبرد ضروری سازمان جهانی بهداشت ، برنامه ملی برای بیماری‌های غیر واگیر موسوم به IRAPEN ( ایراپن) با هدف رسیدن به کاهش مرگ و میر مرتبط با بیماری‌ها ی غیر واگیر تا 30 درصد تا سال 2030به مرحله اجرا در آمد .

وزیر بهداشت کشورمان اظهار داشت: بسیار باعث افتخار است که کشور ایران بعنوان کشوری پر شتاب در زمینه کنترل بیماری‌های غیر واگیر انتخاب شد و پیشرفت ایران در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2018گزارش خواهد شد .

دکتر هاشمی در ادامه از تدوین راهبرد جهانی منابع انسانی که در شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت مورد تقدیر قرار گرفت، تشکر کرد.

وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود اعلام کرد: فاز چهارم طرح تحول نظام سلامت در خصوص تحولات ضروری در زمینه‌ی آموزش پزشکی در ایران بر موضوع پزشک خانواده متمرکز می‌باشد.

دکتر هاشمی افزود: در کشور مبادرت به اجرای سیستم آموزشی نیاز محور و پاسخگو برای رشته‌های مختلف نظام سلامت نظیر پزشکی ، پرستاری و پیرا پزشکی نموده ایم.

  • مسئولیت مشترک براي تحقق اهداف توسعه پايدار

وزیر بهداشت ادامه داد: برای اجرای راهبرد جهانی سازمان ملل متحد درباره فاز 3 اهداف توسعه پایدار که بعنوان یک سنگ بنای اساسی می‌باشد، همه ما مسئولیتی مشترک و اما تقسیم بندی شده در قبال آن داریم .

دکتر هاشمی در پایان به نقش اساسی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در دستیابی به اهداف توسعه پایدار تاکید کرد و افزود: در اصلاحات و ساختار اخیر در وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی ، معاونتی تحت عنوان معاونت امور اجتماعی را تاسیس کرده ایم که این امر باعث مشارکت جامعه در تصمیم گیری، آگاهی از عوامل اجتماعی موثر بر سلامت شده و امیدواریم اهداف توسعه پایدار با کمک تصمیمات اتخاذ شده سریع‌تر محقق گردد.

کد خبر 348665

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار