شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: روسیه به عنوان یکی از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل ریاست دوره‌ای این مرکز تصمیم‌گیری جهانی را برای یک ماه برعهده گرفت.

 روسیه رئیس دوره ای شورای امنیت شد

به گزارش ایرنا، نمایندگی دائمی روسیه در سازمان ملل با اعلام این خبر افزود: نخستین نشست کاری شورای امنیت سازمان ملل به ریاست هیات روسی، روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

خبرگزاری روسیا سگودنیا به نقل از نمایندگی دائمی روسیه در سازمان ملل نوشت: در این دوره یک ماهه 20 نشست برگزار خواهد شد و مسائل مهمی مانند مناقشه در آفریقا، اوضاع در دارفور و جنوب سودان، کنگو، مالی، سوریه و یمن بررسی خواهد شد.

پنجم اکتبر (14 مهر) نیز ششمین دور رای گیری برای انتخاب دبیرکل جدید سازمان ملل برگزار خواهد شد و باید در طول دوره ریاست روسیه بر شورای امنیت یکی از نامزدها برای سکانداری این سازمان انتخاب شود.

همچنین براساس برنامه تنظیم شده، 25 اکتبر (ششم آبان) گزارش دبیرکل سازمان ملل با موضوع زنان، صلح و امنیت در نشست این شورا ارائه می شود.

نمایندگی دائمی روسیه اعلام کرده که مهم ترین برنامه در نظر گرفته شده، 28 اکتبر (9 آبان) مربوط به بررسی موضوع همکاری سازمان ملل با سازمان های منطقه ای مختلف از جمله همکاری شانگهای، جامعه همسود و پیمان امنیت جمعی (متشکل از چند جمهوری شوروی سابق) است.

اکنون ویتالی چورکین ریاست هیات نمایندگی روسیه را بر عهده دارد. این کشور همراه آمریکا، چین، فرانسه و انگلیس به عنوان کشورهای پیروز جنگ دوم جهانی پنج عضو دائمی و برخوردار از امتیاز وتو در شورای امنیت سازمان ملل هستند که سال 1945 بنیاد گذاشته شد.

10 عضو دیگر این شورا بدون امتیاز وتو و به صورت دوره ای هر دو سال یک بار از بین کشورهای عضو این سازمان انتخاب می شوند.

کد خبر 348110

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha