پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۰
۰ نفر

به‌دنبال چند روز حملات هوایی توسط جنگنده‌های سوریه و روسیه به مواضع مخالفان و گروه‌های مسلح تروریستی در حلب، عملیات زمینی ارتش سوریه در این شهر آغاز شده است.

حلب

شبكه خبري بي‌بي‌سي گزارش داده كه نيروهاي ارتش سوريه از 4جبهه به مواضع مخالفان در مناطق شرقي شهر حلب حمله كرده و وارد بخش قديمي شهر شده‌اند. منطقه شرقي حلب در كنترل نيروهاي مسلح مخالف و منطقه غربي آن در كنترل ارتش سوريه است.

اين در حالي است كه مخالفان مستقر در شرق حلب ديروز به خبرگزاري رويترز اعلام كردند، «دولت‌هاي خارجي» اين گروه‌ها را به موشك‌هاي گراد مجهز كرده‌اند. اين موشك‌ها قابليت هدف‌گيري هواپيماها را دارند.

در يك هفته گذشته و به‌دنبال پايان يافتن آتش‌بس يك هفته‌اي مورد توافق آمريكا و روسيه، حملات مسكو و دمشق به مناطق تحت كنترل مخالفان شدت گرفته است. اكنون بخش‌هاي مركزي حلب در كنترل ارتش سوريه است و پيشروي به سمت شرق ادامه دارد. حدود 250هزار غيرنظامي در مناطق شرقي كه تحت كنترل گروه‌هاي تروريستي مسلح هستند، گرفتار شده‌اند.

دولت روسيه وعده داده به تخليه اين غيرنظاميان در مناطق شرقي كمك كند اما به‌نظر مي‌رسد گروه‌هاي مسلح مستقر در اين منطقه تمايلي به اينكه غيرنظاميان ساكن اين منطقه آن را ترك كنند ندارند چون با خروج غيرنظاميان از اين مناطق آنها ديگر سپر انساني ندارند.

شهر حلب دومين شهر بزرگ سوريه و بزرگ‌ترين شهر اين كشور در منطقه شمال، اكنون به كانون سرنوشت‌ساز اين جنگ تبديل شده است. مخالفان اگر اين شهر را به‌طور كامل از دست بدهند ديگر ابزاري براي زورآزمايي و ادامه اين جنگ ندارند و به همين دليل به‌شدت در بخش‌هاي شرقي حلب مقاومت مي‌كنند.

در همين حال با تشديد اعتراض‌هاي گروه‌هاي مخالف سوريه به آمريكا و متهم كردن اين كشور به اينكه اين گروه‌ها را در ميانه جنگ سوريه تنها گذاشته‌است، واشنگتن از تعهد كمك 364ميليون دلاري تحت عنوان كمك‌هاي انسان‌دوستانه به سوريه خبر داده ‌است. براساس اعلام دولت آمريكا اين كمك‌ها در اختيار سازمان ملل و ديگر سازمان‌هاي خيريه قرار مي‌گيرد.

ديروز وزير امور آشتي ملي سوريه در مصاحبه‌اي كمك‌هاي مسكو را عامل احياي حاكميت ملي سوريه و مانع از تجزيه اين كشور دانست. اين مقام دولت سوريه گفته است، بزرگ‌ترين دستاورد يك سال حضور و مشاركت روسيه در عمليات نظامي سوريه، تحكيم حاكميت دولت دمشق است كه با اراده مردم اين كشور تشكيل شده ‌است.

کد خبر 347899

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha