همشهری آنلاین: بعضی داد و فریاد می‌کشند که ای مردم چرا حیا ندارید؟ چرا گناه می‌کنید؟ چرا زن و بچه شما بی‌تقوایند؟ اما نسبت به خودشان سخت‌گیری نمی‌کنند. این موارد درباره خودشان عیب نیست. خدا می‌فرماید: چرا می‌گویید، ولی خود عمل نمی‌کنید؟

به گزارش فارس، موعظه و نصیحت، کلید سعادت و رستگاری در دنیا و آخرت است. موعظه، دل‌ها را صفا می‌بخشد و چشم و جان را به جهان پُر رمز و راز معنویت می‌گشاید. خداوند متعال در قرآن کریم یکی از مهمترین تکالیف حضرت رسول (ص) را ارشاد مردم از راه پند و اندرز و موعظه معرفی می‌کند.

به همین منظور، فرازهایی از درس اخلاق آیت‌الله سیدمحمد علوی گرگانی از مراجع تقلید را برای علاقه‌مندان بازنشر می‌کنیم:

یابن مسعود فلا تکن ممن یشدد علی الناس و یخلف علی نفسه یقول‌الله تعالی؛ «لم تقولون ما لا تفعلون» از کسانی نباشید که نسبت به مردم سخت‌گیری می‌کنند، اما بر خود تخفیف قائل هستند. بعضی داد و فریاد می‌کشند که ای مردم چرا حیا ندارید؟ چرا گناه می‌کنید؟ چرا زن و بچه شما بی‌تقوایند؟ اما نسبت به خودشان سخت‌گیری نمی‌کنند. این موارد درباره خودشان عیب نیست. خدا می‌فرماید: چرا می‌گویید، ولی خود عمل نمی‌کنید؟

کسی که خودش مبتلاست نمی‌تواند دیگران را منع کند، پس باید اول خود را اصلاح کنیم، بعد جامعه را. چطور کسی که قدرت و توان آن را ندارد که اول خود را بسازد آن وقت بتواند جامعه را اصلاح نماید! باید طوری باشیم که وقتی مردم، ما را دیدند به یاد خدا و آخرت بیفتند. واقعاً بزرگان ما این طور بودند، جمالشان مثل نور بود و وجودشان منشأ برکت در جامعه بود.

«یَا ابْنَ مَسْعُودٍ إِذَا عَمِلْتَ عَمَلًا فَاعْمَلْ بِعِلْمٍ وَ عَقْلٍ» عملی را که انجام می‌دهید از روی علم و عقل و خرد باشد. عقل خیلی کارساز است و نعمت بزرگی است. «وَ إِیَّاکَ وَ أَنْ تَعْمَلَ عَمَلًا بِغَیْرِ تَدْبِیرٍ وَ عِلْمٍ» بپرهیز از انجام عملی که از روی تدبیر و عقل نباشد. «فَإِنَّهُ جَلَّ جَلَالُهُ یَقُولُ وَ لا تَکُونُوا کَالَّتِی نَقَضَتْ غَزْلَها مِنْ بَعْدِ قُوَّةٍ أَنْکاثاً» مباشید مثل پیرزنی که یک عمر می‌بافد، بعد هم زحمت‌ها و بافته‌های خود را از بین می‌برد.

کد خبر 347331

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها