شنبه ۳ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان در موسسه (AMS) آمستردام به تازگی یک طرح پژوهشی پنج ساله را برای به دستیابی به سیستم‌های خودران آبی آغاز کردند.

تردد قایق‌های خودران در آمستردام

به گزارش ایسنا، محققان هلندی این برنامه را که در خصوص قایق‌های خودران می‌باشد، "Roboat" نامیده‌اند.

AMS یک موسسه علوم و مهندسی است که توسط مقامات آمستردام بنیان‌گذاری شده و وظیفه آن مدیریت پروژه‌های مختلف شهری است.

برای آزمایش قایق‌های خودران، آمستردام بهترین گزینه است زیرا دارای بیش از شصت مایل از کانال‌های آبی و بیش از یک میلیون جمعیت است.

شهر آمستردام یکی از محبوب‌ترین هدف‌های گردشگری در اروپا است که سالانه پذیرای گردشگران بی‌شماری است.

از انگیزه‌های اصلی این محققان برای راه‌اندازی پروژه Roboat، پدیده گرم شدن کره زمین، جذر و مد شدید و تغییر در سطح آب دریاها است.

تحقیقات بر روی پروژه Roboat، با همکاری موسسه فناوری ماساچوست و دو دانشگاه هلندی، دانشگاه صنعتی دلفت و دانشگاه Wageningen انجام خواهد شد.

به گفته محققان این پروژه، استفاده از این قایق‌ها تنها به بحث گردشگری منتهی نشده و یکی از مهم‌ترین اهدافی که به طور جدی توسط پروژه Roboat دنبال خواهد شد، پیگیری سلامت شهروندان است.

محققان قصد دارند تا با فرستادن زیردریایی‌های کوچک و خودران به داخل شبکه فاضلاب آمستردام، تحقیقاتی را در زمینه بیماری‌های مختلف انجام دهند.

گفتنی است که هزینه این پروژه در حدود 25 میلیون یورو، (معادل 28 میلیون دلار) بوده و اگر همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش برود، نمونه‌های آزمایشی این قایق‌ها تا سال 2017 راه‌اندازی می‌شود.

کد خبر 347291

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha