سه‌شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: در روزهای اخیر نیز بار دیگر فیلم هایی از قطع دوباره درختان در اطراف رودخانه توسط ساکنین جاجرود منتشر شده است.

جاجرود

به گزارش ايسنا، قطع 130 اصله درخت تبریزی کهنسال و تخریب زیست محیطی حاشیه رودخانه جاجرود توسط شهرداری لواسان موضوعی است که چندی پیش علاوه بر اعتراض گسترده ساکنان این شهرستان و تشکیل کمپین تلگرامی با نام "کمپین حمایت مردمی شهرمان لواسان" منجر به شکایت سازمان حفاظت محیط زیست از شهرداری نیز شد. در روزهای اخیر نیز بار دیگر فیلم هایی از قطع دوباره درختان در اطراف رودخانه توسط ساکنین جاجرود منتشر شده است.

سال 1394 اخباری از قطع درختان توسط شهرداری لواسان به بهانه اجرای طرح ساماندهی جاجرود منتشر شد اما شهرداری لواسان در مقابل انتقادها ایستاد و در سال جاری نیز برغم شکایات و اعتراضات دستگاه‌های مسئول، عملیات ساخت و ساز در بستر جاجرود را ادامه می‌دهد تا تپش های قلب این رودخانه که برای پایتخت به عنوان تامین کننده آب شرب از اهمیت بسیاری برخوردار است کندتر شود.

فعالیت شبانه روزی شهرداری لواسان در قالب اجرای طرح ساماندهی نفس‌های رودخانه جاجرود را به شماره انداخته است.

  • گلایه‌های آب‌منطقه‌ای تهران از تخلفات آبی شهرداری لواسان

جاجرود

​خسرو ارتقائی مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران که به دلیل عدم پایبندی شهرداری لواسان اخیرا تفاهم خود با شهرداری لواسان را لغو کرده است، در پاسخ به ایسنا می گوید: طبق تفاهم‌نامه‌ای که با شهرداری لواسان امضاء کرده بودیم قرار بر این شد که شهرداری در این منطقه مانع ساخت و ساز‌های غیرمجاز شود و در آن منطقه وسایل رفاهی برای مردم آن‌هم خارج از بستر حریم رودخانه ایجاد کند.

وی ادامه می‌دهد: شهرداری لواسان قبل از اینکه طرح به تصویب محیط زیست برسد عملیات اجرایی را آغاز کرد که این مسئله نیز با مخالفت ما همراه بود و بر اساس این مخالفت، شهرداری از هرگونه ساخت و ساز در حریم رودخانه منع شد و بر اساس آخرین تصمیم قرار بر این شده که علاوه بر منع ساخت و ساز در حریم رودخانه توسط شهرداری، سرویس‌های بهداشتی که در حریم رودخانه ساخته شده نیز به طور کامل جمع آوری شود.

وی با بیان اینکه شهرداری لواسان تنها می‌تواند فضای سبز برای استفاده عموم آن هم به گونه‌ای که هیچ‌گونه آلودگی برای آب به همراه نداشته باشد ایجاد کند، تصریح می‌کند: هدف از امضای تفاهم‌نامه اول این بود که شهرداری اوضاع آن منطقه را بهبود بخشد اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه اوضاع از قبل نا به سامان تر شد. بنابراین بر اساس تصمیم مقامات قضایی شهرداری دیگر اجازه فعالیت برای ساماندهی رودخانه جاجرود را ندارد و اگر اقدام به انجام فعالیتی کند مطابق قانون مانع آن‌ها خواهیم شد.

  • شهرداری لواسان از خط قرمزها عبور کرده است

عزت الله خانمحمدی فرماندار شمیرانات نیز می‌گوید: برابر دستور معاون عمرانی استانداری تهران باید طرح ساماندهی رودخانه جاجرود تا زمان تهیه طرح مورد توافق (آب منطقه‌ای، شهرداری لواسان و محیط زیست) متوقف شود درحالی که شهرداری لواسان با سرعت بیشتری برداشت شن و ماسه و عملیات عمرانی را انجام می دهد.

وی با تاکید بر اینکه اقدامات فعلی شهرداری لواسان تخلف محسوب می‌شود، می‌افزاید: در جلسه استانداری تهران که با حضور معاون عمرانی استاندار تهران، آب منطقه ای، محیط زیست و شهردار لواسان برگزار شد، مقرر شد تا هیات سه نفره ای متشکل از نمایندگان آب منطقه ای، شهرداری لواسان و محیط زیست تشکیل شود.

وی ادامه می‌دهد: این هیات باید طرحی را با رعایت الزامات محیط زیستی و آب منطقه‌ای بر اساس یک توافق تهیه کند تا ساماندهی رودخانه جاجرود براساس آن انجام شود و همچنین تاکید شد تا زمان تهیه این طرح، تمام اقدامات عمرانی در رودخانه متوقف شود ؛ اما متاسفانه شهرداری لواسان بر اساس گزارشات عینی و گزارشات آب منطقه ای، تمکین نکرده و کار خود را ادامه می‌دهد که این اقدامات خلاف قانون است. ضمن آنکه قرار دادن گیت و اخذ هزینه 10 هزارتومانی از مردم و اجازه نزدیک شدن خودروها به بستر رودخانه هیچ توجیهی ندارد و شهرداری لواسان در این زمینه باید پاسخگو باشد.

جاجرود

فرماندار شمیرانات تاکید کرد: عملیات فعلی شهرداری بر اساس طرحی است که خود تهیه کرده و در جریان آن تفاهم نامه‌ای با آب منطقه ای به امضاء رسانده است که در یکی از بندهای آن مقرر شده الزامات محیط زیستی و آب منطقه ای در آن لحاظ شود که متاسفانه بدون در نظر گرفتن این موضوع شهرداری به صورت سلیقه‌ای کار را انجام داده است. با توجه به عدم پایبندی شهرداری لواسان اخیرا آب منطقه ای تفاهم خود با شهرداری را لغو کرده است. فرمانداری بر اساس گزارشات رسیده از شهرداری ادامه روند عملیات عمرانی را استعلام کرد که شهرداری در پاسخ بر متوقف بودن عملیات تاکید کرده است؛ اما متاسفانه گزارشات حاکی از ادامه عملیات عمرانی و برداشت شن و ماسه از رودخانه جاجرود دارد که همگی خلاف قانون است.

خانمحمدی با اشاره به عملیات شهرداری در بستر رودخانه گفت: بر اساس طرح اولیه خود شهرداری، باید در حریم رودخانه اقدامات ساماندهی انجام می شد در حالی که درحال حاضر در بستر رودخانه عملیاتی در حال انجام است این در شرایطی است که به طور کلی هرگونه عملیات در بستر رودخانه مغایر قانون و مخالف نظر محیط زیست، آب منطقه ای و فرمانداری است.

وی ادامه داد: از طرح ساماندهی رودخانه جاجرود حمایت کرده و می‌کنم؛ اما آنچه که امروز شهرداری لواسان انجام می‌دهد طرح گردشگری است که با آن مخالفیم. بی تردید قرار دادن گیت و اخذ هزینه 10 هزارتومانی از مردم و اجازه نزدیک شدن خودروها به بستر رودخانه هیچ توجیهی ندارد و شهرداری لواسان در این زمینه باید پاسخگو باشد. باید اعلام شود این هزینه در قبال کدام خدمات و با چه توجیه منطقی از مردم گرفته می شود و آیا شهرداری برای این کار مجوزهای لازم را دریافت کرده است؟

به گفته فرماندار شمیرانات، در طرح اولیه محیط زیست نظر خود را اعلام نکرده بود و با طرح دعوی در دادگاه شهرداری لواسان را محکوم کرد.

  • شکایت مجدد محیط زیست از شهرداری لواسان

اما بیژن مقیمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شمیرانات نیز گفت‌وگو با ایسنا از شکایت مجدد محیط زیست از شهرداری لواسان خبر داد و افزود: در شکایتی که از سوی سازمان محیط زیست از شهرداری لواسان در مورد اجرای طرح ساماندهی رودخانه جاجرود صورت گرفت طبق رای بدوی، برداشت شن و ماسه محکوم شد.

وی با بیان اینکه از آنجا که با مسائل دیگر طرح ساماندهی رودخانه جاجرود مشکل داریم و ایراداتی بر آنها وارد است گفت: به همین منظور درخواست تجدید نظر کردیم ولی در دادگاه تجدید نظر اعلام شد که چون دادگاه بدوی تنها روی شن و ماسه رای داده و در مورد سایر مسائل اظهار نظر نکرده است نمی‌توانیم رای جدیدی صادر کنیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شمیرانات با اشاره به اینکه مجبور شدیم مجددا از شهرداری لواسان شکایت کنیم گفت: چهارم مهرماه سال جاری زمان رسیدگی به این پرونده است. البته چون این طرح در بستر رودخانه صورت می‌گیرد و امور آب متولی اصلی است این دستگاه به شدت در حال پیگیری است و مخالفت جدی با اجرای طرح ساماندهی جاجرود دارد. این طرح در منطقه حفاظت شده و در حریم آب در حال اجراست و نمی‌دانم چطور برخی ادعا می‌کنند این طرح مشکلی در اجرا ندارد.

محمدهادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران هم در گفت‌وگو با ایسنا گفت: طرح شهرداری لواسان در حریم رودخانه جاجرود در ابتدا ماهیتی کاملا گردشگری داشت و وقتی اداره محیط زیست استان تهران به این مساله ورود پیدا کرد، برخی شرایط ساماندهی را نیز به این طرح اضافه کرد.

وی ضمن اعتقاد به اینکه طرح ساماندهی در بستر رودخانه جاجرود باعث رونق و ساماندهی آن منطقه می‌شود، در عین حال گفت: باید الزامات زیست محیطی در این طرح رعایت شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار کرد: دستور قضایی توقف این طرح گرفته‌ایم و به شهرداری فرستاده‌ایم که متاسفانه شهرداری هنوز کار را متوقف نکرده است.

در حالی که آب منطقه ای، محیط زیست، فرمانداری شمیرانات و شهروندان لواسان با اقدامات شهرداری لواسان تحت عنوان ساماندهی رودخانه جاجرود مخالف هستند اما استاندار تهران نظر دیگری دارد و ضمن موافقت صددرصدی با این طرح می گوید: با این طرح صددرصد موافق هستم البته باید هماهنگی‌ها و اخذ مجوزها از ابتدا توسط شهرداری لواسان انجام می‌شد اما در حال حاضر باید این اختلافات حل شود و قبل از هر اقدامی مجوزهای لازم آن گرفته شود ولی به طور کلی اصل کار را می‌پسندند چراکه از بسیاری مشکلات از جمله ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری می‌کند.

ساخت دریاچه مصنوعی در حاشیه رودخانه‌ جاجرود که به منظور امنیت و ایجاد مرکزی تفریحی در حال احداث است صدای مردم منطقه را در آورده است. شهروندان لواسانی همین رودخانه طبیعی و فضای قدیمی را به بهسازی مصنوعی ترجیح می‌دهند زیرا ترافیک سنگین، زباله، تخریب محیط زیست و تهدید آبزیان را از عوارض و پیامدهای منفی احداث دریاچه مصنوعی می‌دانند و ویدیویی نیز از روند ساخت و ساز و قطع درختان منطقه در اختیار ایسنا قرار گرفته که به پیوست منتشر می‌شود.

کد خبر 346899

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha