شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۸
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: کالین پاول، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در یک ای‌میل خصوصی نوشته است اسرائیل ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس در گزارشی از واشنگتن به قلم مایکل بیسکر نوشت: کالین پاول، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا سال گذشته در تبادل يك ای‌میل خصوصی که این هفته هکرها آن را افشا کردند، با یک دوست در خصوص قابلیت و توانایی اسرائیل در زمینه تسلیحات هسته‌ای بحث کرد و گفت : اسرائیل 200 کلاهک هسته‌ای دارد.

هر چند به طور گسترده گمان می‌رود اسرائیل چند دهه قبل تسلیحات هسته‌ای ساخته باشد اما هیچ گاه خود را یک دولت مجهز به تسلیحات هسته‌ای اعلام نکرده است. دولت‌های آمریکا و اسرائیل وجود برنامه تسلیحاتی اسرائیل را از اطلاعات طبقه بندی شده می‌دانند.

پاول ژنرال بازنشسته آمریکایی که به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا خدمت کرده است روز جمعه 26 شهريور از طریق یک سخنگو به آسوشیتدپرس گفت او به برآوردهای کلی و علنی از تسلیحات هسته‌ای اسرائیل اشاره کرده‌است.

در بیانیه این سخنگو آمده است: « ژنرال پاول در خصوص وجود یا میزان توانایی هسته‌ای اسرائیل توجیه نشده یا هیچ اطلاعاتی از منابع آمریکایی نداشته است ».

در ادامه این بیانیه آمده : «‌او مانند بسیاری افراد معتقد است احتمال دارد قابلیتی وجود داشته باشد و در منابع عمومی و علنی درخصوص عدد 200 گمانه‌زنی شده است ».

این بیانیه می افزاید: «این ای‌میل 10 سال پس از آن‌که او دولت را ترک کرد؛ نوشته شده و او اطلاعاتی در خصوص موضوع‌هاي طبقه‌بندی شده دریافت نکرده است ».

پاول در ای‌میل خود نوشته بود :« ایرانی‌ها اگر سرانجام (سلاح هسته‌ای) بسازند، نمی‌توانند از آن استفاده کنند ».

در این ای‌میل همچنین آمده است :« آنها در تهران می‌دانند اسرائیل 200 (سلاح هسته‌ای) دارد، که همه به سوی تهران هدف گرفته شده است، و ما نیز هزاران (سلاح هسته‌ای) داریم ».

ایتای باردوف، سخنگوی سفارت اسرائیل در واشنگتن از گفت و گو در خصوص ای‌میل پاول یا سیاست اسرائیل در زمینه اظهار نظر نکردن درباره در اختیار داشتن تسلیحات هسته ای، خودداری کرد.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز جمعه در کنفرانسی خبری از پاسخ دادن به پرسشی درباره این مسئله خودداری کرد.

کربی گفت: «من در خصوص این مسائل اطلاعاتی بحث نخواهم کرد. ما از معاهده منع تکثیر هسته‌ای حمایت می کنیم ».

پاول نخستین مقام ارشد دولت آمریکا نیست که علنا در خصوص تسلیحات هسته‌ای اسرائیل اظهاراتی را مطرح می کند . جیمی کارتر، رئیس جمهور اسبق آمریکا در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌هایی اعلام کرده بود اسرائیل بین 150 تا 300 کلاهک هسته‌ای دارد.

آونر کوهن،  استاد مرکز جیمز در امور مطالعات عدم تکثیر در موسسه مطالعات بین‌المللی میدل بری در مونتری گفت : اما این مسئله قرار نیست آشکارا و علنی و از طرف آنهایی که برای دولت آمریکا کار می‌کنند مورد بحث قرار گیرد. حتی به اعضای کنگره نیز به کرات تذکر داده می شود از اشاره به وجود زرادخانه هسته‌ای اسرائیل خودداری کنند.

کوهن که مطالب بسیاری درباره برنامه هسته‌ای اسرائیل نوشته است، خاطر نشان کرد: «درخور توجه است که فردی مانند کالین پاول این موضوع را بیان کرد ».

او گفت: «بدیهی است که او از همه نوع اطلاعات در خصوص این مسئله آگاه بود. همه آن را به گونه‌ای موضوعی آشکار و علنی در نظر می گیرند، اما دولت آمریکا بر اساس سیاست خود هیچ گاه آن را اعلام نکرده است ».

کوهن افزود: اطلاعات آمریکا درباره برنامه هسته‌ای اسرائیل در « سطح بالا » طبقه‌بندی محرمانه قرار دارد.

او درباره نشانه‌ از حساسیت این موضوع به جیمز دویل ، پژوهشگر سیاسی اشاره کرد که در پی انتشار یادداشتی دانشگاهی در سال 2013 میلادی که در آن اسرائیل در فهرست دولت‌هایی قرار داده شده بود که تسلیحات هسته‌ای در اختیار دارند یا متحد با قدرت‌های هسته ای هستند، شغل خود را از دست داد.

کد خبر 346556

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha