همشهری آنلاین: محققان می‌گویند هوش با اندازه مغز ارتباطی ندارد، بلکه بیشتر با منبع جریان خون به سوی مغز مرتبط است.

مغز افراد باهوش نیاز به جریان خون بیشتری دارد

مغز انسان

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه آدلاید استرالیا نشان دادند مغز انسان رشدیافته نه تنها بزرگتر است بلکه بیش از آنچه که از قبل تصور می‌شد پرانرژی‌تر بوده و نیاز به منبع خونی بیشتری دارد.

محققان با استفاده از اندازه دو حفره در جمجمه که امکان عبور شریان‌ها را به مغز می‌دهد نحوه جریان خون به سوی مغز اجداد انسان‌ها را برآورد کردند. یافته‌ها برای محققان این امکان را فراهم ساخت که میزان افزایش هوش انسان را در طول دوره تکامل دنبال نمایند.

امریتوس راجر سیمور، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «اندازه مغز در طول تکامل انسان حدود ۳۵۰ درصد افزایش یافته است، اما ما دریافتیم که جریان خون به سوی مغز تا ۶۰۰ درصد افزایش یافته است.»

وی در ادامه عنوان می‌کند: «به عقیده ما، احتمالا این مسئله مرتبط با نیاز مغز در تامین ارتباطات انرژیک روبه افزایش بین سلول‌های عصبی‌ای است که امکان تکامل فرآیند پیچیده تفکر و یادگیری را فراهم کرده‌اند. برای اینکه مغز ما باهوش‌تر باشد، باید به طور مداوم با خون و مواد مغذی بدست آمده از خون تغذیه شود.»

به گفته سیمور، «هرچقدر مغز فعال‌تر باشد، نیاز به منبع خونی بیشتری دارد، از این رو شریان‌های منبع بزرگ‌تر می‌شوند. حفره‌های موجود در جمجمه فسیل‌ها، اندازه واقعی سایز شریان را نشان می‌دهند.»

کد خبر 345474

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha