مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان زنجبیل تازه را به نانوذراتی تبدیل کرده‌اند که می‌تواند به مبارزه با التهاب روده و حتی سرطان‌ها بپردازد.

حمله نانوذرات زنجبیلی به التهاب‌های روده

به گزارش خبرنگار مهر، فواید درمانی زنجبیل از هزاران سال پیش شناخته شده بود و از آن به عنوان یک داروی طبیعی در مواردی مانند اسهال یا شل شدن شکم استفاده می‌شده است. اما این گیاه هنوز خواص ناشناخته بسیاری دارد.

محققان زنجبیل تازه را به نانوذره‌ای تبدیل کرده‌اند که می‌تواند در درمان بیماری‌های مزمنی مانند بیماری التهاب روده یا مبارزه با سلول‌های سرطانی سودمند باشد. این مطالعه اولین تحقیق مشترک بین محققان مرکز پزشکی آتلانتا و دانشگاه جرجیا است.

مطالعات پیشین محققان نشان داده بود، این گیاه دارای خاصیت ضد التهاب بوده و می‌تواند در درمان بیماری‌های گوارشی سودمند باشد.

اما این بار ، مطالعه محققان با توجه و بررسی خاص ریشه زنجبیل تازه آغاز شد. در ادامه از دستگاه سانتریفیوژ و همچنین پراکندگی فراصوت برای تبدیل زنجبیل به ذرات ریز حدودا ۲۳۰ نانومتری استفاده شد.

سپس این ذرات را از طریق دهان به موش‌های آزمایشگاهی خورانده و در ادامه این ذرات توسط سلول‌های روده جذب شد. در حین این مطالعه، محققان پی به نقش زنجبیل در ترمیم التهاب‌های روده بردند.

نانوذرات ناشی از زنجبیل GDNP نیز در بهبود ناراحتی‌های کولون موثر هستند.

محققان معتقدند لیپیدهای موجود در نانوذرات زنجبیلی باعث ایفای این نقش می‌شوند. یکی از این لیپیدها، phosphatdic asid، فسفاتیدیک اسید بوده که در ساخت غشای سلولی نقش دارد.

این ذرات همچنین حاوی ترکیباتی مانند 6gingerol - و 6shogaol- هستند که در مقابله با اکسیداسیون، التهاب و سرطان کاربرد دارند.

نتایج این مطالعه در ژورنال biomaterials به چاپ رسیده است.

کد خبر 343970

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار