همشهری آنلاین: به گفته محققان، برخی تغییرات مشخص ممکن است آغازگر بروز بیماری آلزایمر باشند.

تغییرات رفتاری اولین نشانه آلزایمر

بیمار آلزایمری

به گزارش خبرنگار مهر، محققان کانادایی با تهیه فهرستی از علائم و تمرکز طولانی بر اختلال موسوم به «اختلال شناختی خفیف» به عنوان نشانه هشداردهنده بیماری آلزایمر پرداختند.

اختلال شناختی خفیف بر مشکلات مرتبط با حافظه و تفکر اشاره دارد که به زوال عقل کامل منتهی نمی‌شود.

اما حال محققان به مفهوم جدیدی موسوم به «اختلال رفتاری خفیف» دست یافته‌اند. این اصطلاح به معنای توضیح تغییرات مداوم در رفتار عادی فرد مسن‌تر است. این تغییرات شامل کناره‌گیری از جامعه، طغیان خشم و عصبانیت، اضطراب و وسواسی شدن است.

دکتر زهینور اسماعیل، عضو تیم تحقیق از دانشگاه کالگاری کانادا، در این باره می‌گوید: «منظور از این تغییرات، دگرگونی موقت رفتاری در فرد نیست بلکه منظور ما تغییرات مداوم در رفتارهای سابق شخص است. در واقع بروز رفتارهای خارج از شخصیت فرد می‌تواند نشان دهنده اولین نشانه بروز اشکال در مغز باشد.»

این تیم تحقیق با تهیه فهرستی از علائم می‌توانند به پزشکان در ارزیابی بیماران مسن‌تر از لحاظ مشکلات رفتاری خفیف کمک کنند. البته این فهرست همچنان نیاز به مطالعه بیشتر در آینده دارد.

در این فهرست، علائم اختلال رفتاری خفیف به ۵ گروه دسته‌بندی شده‌اند: ۱) کاهش انگیزه که به بی علاقگی و عدم تمایل به موضوعاتی که فرد قبلا از آنها لذت می‌برده است، اشاره دارد؛ ۲) علائم احساسی نظیر افسردگی، اضطراب و زودرنجی؛ ۳) موضوعات اجتماعی نظر عدم همدردی با دیگران؛ ۴) مشکل در کنترل تکانه‌ها و محرک‌ها نظیر بیقراری، مکرر کاری یا حتی بروز عاداتی نظیر قماربازی؛ و ۵) بروز مشکلاتی در ادراک یا اندیشه به طوریکه ممکن است حتی فرد دچار توهم شود.

کد خبر 341353

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار