همشهری آنلاین: مشاور عالی مقام معظم رهبری گفت: دولت ترکیه در این کودتای نظامی غافلگیر شد اگرچه دستگاه‌های اطلاعاتی ترکیه (میت) چند ساعت قبل از آغاز کودتا، از تحرکات نیروی هوایی و نیروهای مسلح و ارتباطات آنها با فتح‌الله گولن مطلع شده بودند و همین فرصت کافی بود تا کودتا را با شکست مواجه کنند.

به گزارش ميزان، سردار یحیی رحیم صفوی د در اولین یادواره شهدای اطلاعات قرارگاه منطقه‌ای عاشورای نیروی زمینی سپاه گفت: در آغاز جنگ در شهریور ۱۳۵۹  مسئولان سیاسی کشور  دچار غافلگیری اطلاعاتی یا استراتژیک شدند ، آنها تصور نمی‌کردند  که دولت بعثی عراق از زمین و هوا و دریا حمله سراسری را علیه ملت و کشور ما آغاز کند.

دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری در ادامه با بیان ضرورت اشراف اطلاعاتی نسبت به تحرکات دشمنان، گفت: اشراف اطلاعاتی به مجموعه تلاش‌ها و اقداماتی که در اثر اجرای آن یک سیستم اطلاعاتی احاطه و تسلط کامل در روند گذشته، حال و آینده وقایع و حوادث پیرامونی یافته و به منظور پیشگیری، دفع و مقابله با تهدیدها و آسیب‌پذیری‌های احتمالی جهت استفاده تصمیم‌گیران بکار می‌رود، است.

او افزود: در حقیقت اشراف اطلاعاتی تولید فرصت و اقدام به موقع برای دسترسی به پیروزی در صحنه‌های مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی و آسیب‌پذیری‌های کمتر در مقابل انواع تهدیدهاست.

رحیم صفوی در ادامه سطوح مختلف اشراف اطلاعاتی را در سه سطح  راهبردی و بین الملل و منطقه‌ای و ملی برشمرد و گفت: نداشتن اطلاعات راهبردی ضربه‌های جبران‌ناپذیری را به منافع حیاتی یک حکومت وارد می‌نماید.

او در ضرورت و لازمه اشراف اطلاعاتی در سطح منطقه‌ای گفت: بایستی نسبت به دولت‌های پیرامونی و همسایه از سطح اطلاعات بالاتری برخوردار باشیم و اشراف اطلاعاتی داشته باشیم و این اشراف اطلاعاتی منجر به آن می‌شود تا رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی بتوانند، سیاست تقابل  یا تعامل یا رقابت را برای آن دولت اتخاذ نمایند و  بتوانند در تصمیمات خود  مواضع اصولی و صحیح را بکار گیرند.

این استاد دانشگاه  در ضرورت های اشراف اطلاعاتی در سطوح ملی گفت: حکومت و دولت بایستی نسبت به منابع و عوامل قدرت ملی خود  آگاهی داشته باشد که از جمله این منابع  ظرفیت های اقتصادی و تولید کشاورزی و صنعتی و سطوح تکنولوژی - سیستم بانکی، منابع انرژی و منابع انسانی تحصیل کرده و کارآمد برای مدیریت کشور  و ملت و بسیاری از موضوعات دیگر است.

وی در ادامه از عواملی همچون  سرزمین و جغرافیایی مانند موقعیت ژئوپلیتیکی، وسعت سرزمینی  و وضعیت اقلیمی  و عوامل تولید قدرمت ملی و... بعنوان الزامات برای اشراف اطلاعاتی برنامه‌ریزان  و مدیران در سطح ملی نام برد و با اشاره به نقش شهدای اطلاعات در جنگ، گفت: یکی از عوامل پیروزی‌های بزرگ در عملیات‌های فتح‌المبین، بیت المقدس  و فتح فاو  اطلاعات صحیح از وضعیت دشمن، زمین منطقه و اوضاع جوی و اقلیمی منطقه بود  و مسئولان اطلاعاتی جنگ دست راست  فرماندهان و طراحان جنگ بودند.

او تلاش برای کسب اطلاعات از اسرای گرفته شده در زمان جنگ تحمیلی را از دیگر  کارهای ارزشمند مسئولان اطلاعات  دانست و در بخش دیگری از سخنان خود  با اشاره به ضرورت داشتن اطلاعات صحیح و کارآمد در جلوگیری از غافلگیری و در تشریح وضعیت دولت ترکیه گفت: دولت ترکیه در این کودتای نظامی غافلگیر شد اگرچه دستگاه‌های اطلاعاتی ترکیه (میت) چند ساعت قبل از آغاز کودتا، از تحرکات نیروی هوایی و نیروهای مسلح و ارتباطات آنها با فتح‌الله گولن مطلع شده بودند و همین فرصت کافی بود تا کودتا را با شکست مواجه کنند.

رحیم صفوی در  ادامه  با اشاره به موضع گیری به هنگام و اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص وقایع ترکیه گفت: متأسفانه رسانه های ترکیه موضع‌گیری صریح و به موقع مسئولان ایران در رابطه با محکومیت کودتا را بازتاب ندادند.

کد خبر 341277

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی