یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان چینی به تازگی موفق به شناسایی حفره‌ای در دریای جنوبی شده‌اند که عمیق‌ترین نقطه آبی جهان به حساب می‌آید.

عمیق‌ترین حفره جهان در دریای جنوبی چین

به گزارش ایرنا، دانشمندان چین برآورد کرده‌اند که عمق این منطقه در جزایر "شیشا" که چین مالکیت آن را در دریای جنوبی از آن خود می‌داند به حدود 301 متر می‌رسد.

با این حساب این حفره که 99 متر بیشتر از عمیق‌ترین حفره دریاها است، دریای جنوبی را به یک منطقه مورد توجه دیگر پس از افزایش تنش‌ها در این نقطه از جهان تبدیل کرده است.

بررسی‌ها حاکی از آن است که مردم محلی و ماهیگیران، این منطقه را به چندین اسم می‌شناسند که از جمله می‌توان به "لونگ دونگ" (حفره اژدها)، "بلو هول" (حفره آبی رنگ) و "آی" (چشم) اشاره کرد.

دانشمندان می‌گویند که اسناد تاریخی از جمله کتاب سفرنامه غرب نشان می‌دهد که ماهیگیران در آن زمان به نقطه‌ای به نام "سینک هول" و یا حفره عمیق اشاره کرده‌اند که مربوط به همین منطقه بوده است.

موسسه تحقیقات "سانشا" چین در گزارشی که خبرگزاری شین‌هوا نیز به آن اشاره کرده دهنه این حفره را با 130 متر قطر تثبيت کرده است.

دانشمندان این موسسه می‌گویند که پس از یک صد متر فرو رفتن در این حفره عملا حیاتی در این بخش از دریای جنوبی وجود نخواهد داشت.

آنها افزوده‌اند که در اطراف حفره توانسته‌اند با کشفیاتی که با استفاده از روبات زیردریایی انجام داده‌اند 20 گونه از آبزیان جدید را شناسایی کنند.

عمیق‌ترین حفره آبی جهان پیش‌تر با نام حفره "دین بلو" در جزیره "لونگ" در "باهاما" شناسایی شده بود که عمق آن 202 متر اعلام شده است.

به گفته دانشمندان آکادمی علوم مهندسی چین این کشف برای اجرای طرح‌های ساخت و ساز در دریای جنوبی و تحقیقات دریایی اهمیت زیادی دارد.

کد خبر 340968

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی