همشهری آنلاین: فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه به مناسبت سالگرد تصویب برجام پس از مذاکرات و گفت‌وگوهای طولانی بیانیه‌ای را صادر کرد.

Federica Mogherini

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه اروپا، در بیانیه فدریکا موگرینی آمده است: یک سال پس از تصویب توافق تاریخی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران که در وین بر سر آن توافق انجام شد، اتحادیه اروپا خرسند است تا اعلام کند که برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) در حال اجرا شدن است. این موضوع نشان می‌دهدکه با اراده سیاسی، پشتکار و دیپلماسی چند جانبه می‌توان به راه حل‌های عملی برای مشکلات بسیار دشوار دست یافت.

اتحادیه اروپا فعالانه به حمایت از اجرای کامل و موثر برجام در طول مدت توافق نامه و نیز قطعنامه‌ 2231 شورای امنیت سازمان ملل ادامه خواهد داد. اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن بر ضرورت تبعیت کامل ایران از تمامی تعهداتش تحت برجام و ادامه همکاری کامل و به موقع با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید می‌کند. این کشورها همچنین از ایران می‌خواهند تا از فعالیت‌هایی که در تضاد با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل هستند، خودداری کند. اتحادیه اروپا از نقش هماهنگ کننده کمیسیون مشترک نماینده عالی، که تحت این توافق نامه پیش‌بینی شده و از درخواست کمک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تحقق مسئولیت نظارت و راستی آزمایی تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران حمایت می‌کند، رعایت تعهدات از سوی همه طرف‌ها برای اعتمادسازی و امکان ایجاد پیشرفت تدریجی و ثابت در روابط بین اتحادیه اروپا ، کشورهای عضو آن و ایران همانگونه که در شورای امور خارجه در ژوئیه 2015 بیان شده یک شرط ضروری است.

در ادامه این بیانیه آمده است:‌اتحادیه اروپا بیان می‌کند که تعهدات مرتبط با تحریم‌های این اتحادیه تحت برجام طبق طرح اجرای مورد توافق تحقق یافته است. در روز اجرا (16 ژانویه 2016) زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راستی‌آزمایی کرد که ایران به تعهدات مرتبط هسته‌ای خود عمل کرده است، تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته‌ای لغو شدند. در همان روز یادداشت اطلاعاتی جامع درباره‌ رفع تحریم‌ها دبه منظور شفاف سازی برای متصدیان اقتصادی اتحادیه اروپا درباره‌ شرایط مقرراتی جدید منتشر شد. به نفع اتحادیه اروپاست که رفع تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته‌ای مزایایی برای مردم ایران به همراه داشته باشد.

بخش دیگری از بیانیه موگرینی می‌افزاید: اتحادیه اروپا تاکید می‌کند که شفاف سازی درباره‌ رفع تحریم‌ها برای دادن مجوز تعامل دوباره بانکهای و شرکتهای تجاری اروپایی در ایران مهم است. در این راستا این اقدام راهنمایی جامعی را که در چهارچوب تحریم‌های لغو شده و آن دسته از تحریم‌های باقی‌مانده فراهم شده بود را ارائه می‌کند. اتحادیه اروپا متعهد می‌شود تافعلانه به تعامل با بخش خصوصی ادامه دهد و همه طرفهای برجام را تشویق می‌کند تا به تلاش های امدادی خود در این راستا ادامه دهند. برای این که ایران به طور کامل از مزایای لغو تحریم‌ها بهره مند شود لازم است که این کشور بر مشکلات مرتبط بر سیاست‌گذاری اقتصادی و مالی، شرایط اقتصادی و قواعد قانونی فائق آید. اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن آماده هستند که در این حوزه و نیز برای تامین کمک‌های فنی شامل تبعیت از شروط FATF و بررسی استفاده از اعتبار صادرات به منظور تسهیل تجارت، برنامه مالی و سرمایه‌گذاری با ایران همکاری کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا بار دیگر بر تعهداتش برای توسعه بیشتر روابط با ایران به ویژه در حوزه‌هایی مانند تجارت ، انرژی ، حقوق بشر، همکاری هسته‌ای صلح آمیز، مهاجرت، محیط زیست مبارزه با تهدیدهای فراملی از قبیل مواد مخدر همکاری‌های بشر دوستانه حمل و نقل، تحقیقات آموزش، فرهنگ و مسایل منطقه‌ای تاکید می‌کند. در این راستا اتحادیه اروپا بیانیه نهایی مشترک نماینده عالی به همراه گروهی از نمایندگان در دیدار از تهران را در نظر می‌گیرد.

اتحادیه اروپا از استراتژی تعامل تدریجی که دراین حوزه جامع است و نیز در جایی که منافع مشترک وجود دارد گروهی است و در زمانی که اختلافی وجود دارد، حیاتی است و در عمل نیز سودمند است، حمایت می‌کند. به عنوان بخشی از این جریان، اتحادیه اروپا قصد دارد تا یک دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا را در ایران افتتاح کند.

در پایان این بیانیه آمده است: برجام در جهت منافع همه منطقه است و فرصتی برای پیشرفت همکاری منطقه‌ای ایجاد می‌کندکه باید از سوی همه طرف‌ها مغتنم شمرده شود. اتحادیه اروپا از همه طرفها می‌خواهد که در جهت یک شرایط منطقه‌ای مشترک و کمک به کاهش تنش‌ها فعالیت کنند. اتحادیه اروپا بار دیگر بر تعهداتش برای کمک به تحقق پیشرفت وضعیت منطقه‌ای تاکید می‌کند.

کد خبر 339950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار