همشهری آنلاین: سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان ساخت: ابراز نگرانی گزارش دبیرکل سازمان ملل نسبت به آزمایشات موشکی ایران، اقدامی کاملاً مغرضانه و جانبدارانه است.

گزارش مغرضانه بان کی مون تحت فشار آشکار آمریکا تنظیم شده است

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، گزارش شش‌ماهه دبیرکل سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت این سازمان را نامتوازن و جانبدارانه ارزیابی و تصریح کرد، این گزارش تحت فشار آشکار آمریکا بر دبیرخانه سازمان ملل تنظیم شده واتهامات وارده در آن علیه جمهوری اسلامی ایران بی اساس است.

بهرام قاسمی این گزارش را با روح و متن برجام و حتی قطعنامه ۲۲۳۱متعارض دانست و افزود: این در حالی است که قطعنامه ۲۲۳۱، برجام و تأیید و توافق درباره آن را نشانه تغییری بنیادین در بررسی برنامه هسته‌ای ایران توسط شورای امنیت عنوان کرده است.

وی اضافه کرد: این گزارش دهی دبیرکل یک رویه اداری و تکراری بوده و صرفا جنبه توضیحی داشته و عاری از هرگونه پیگیری اجرایی و عملی از سوی شورای امنیت سازمان ملل می باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اشاره گزارش دبیرکل سازمان ملل به کوتاهی های آمریکا و طرف های غربی در عمل به تعهدات خود در برجام را گام مثبتی دانست، اما تاکید نمود، اینکه گزارش از کنار این موارد به سادگی عبور کرده، و از درخواست جدی از اعضای ١+٥ برای پای‌بندی به تعهداتشان طفره می رود، مایه تاسف است.

قاسمی ادامه داد: جامعه بین المللی انتظار دارد دبیرکل سازمان ملل موارد کوتاهی آمریکا و برخی از دیگر اعضای ١+٥ در عمل به تعهدات برجامی خود را که مورد گواهی بسیاری از کشورها می باشد، به روشنی و صراحت منعکس کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان ساخت: ابراز نگرانی این گزارش نسبت به آزمایشات موشکی ایران، اقدامی کاملاً مغرضانه و جانبدارانه است، چون برخلاف نص صریح قطعنامه ۲۲۳۱ و صرفاً با استناد به معیارهای اعلام شده توسط آمریکا و با زیر پا گذاردن کلیه اصول حرفه‌ای و کاملا خارج از حیطه اختیارات دبیرکل در این رابطه اظهار نظر کرده است.

قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران مجددا تاکید می کند که موشکهای بالستیک ایران به دلیل آنکه برای حمل کلاهک های هسته ای طراحی نشده اند به هیچ عنوان در حیطه صلاحیت قطعنامه ٢٢٣١ قرار نمی گیرند و لذا جمهوری اسلامی ایران به هیچ کسی اجازه حتی اظهار نظر در مورد سیستم دفاعی خود را نمی دهد.

وی تصریح کرد: برجام حاصل یک تلاش طولانی جمعی برای به ثمر رساندن رهیافت دیپلماتیک جهت حل یک بحران ساختگی و ناخواسته بوده است و پایداری آن نیازمند اراده سیاسی همه طرف‌ها در پای‌بندی به تعهداتشان و اقدامات حرفه‌ای و حمایت‌گرانه نهادهایی نظیر سازمان ملل است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: ایران در تداوم سیاست اصولی خود برای حل و فصل دیپلماتیک موضوع، به تعهداتش پای‌بند بوده و خواهد بود؛ با این وجود، تأکید مینماید موفقیت این سیاست، صرفاً در گرو اقدام متقابل و صادقانه کلیه طرف‌ها در اجرای کامل و به‌هنگام کلیه تعهداتشان میباشد و جمهوری اسلامی ایران در صورت عدم پایبندی طرف مقابل، اقدام مقتضی متقابل را به عمل خواهد آورد.

قاسمی با اشاره به اینکه بی‌نتیجه بودن اتخاذ رویکرد تقابلی از سوی شورای امنیت علیه ایران، بارها ثابت شده است، تاکید کرد: تلاش در جهت تکرار این رویکرد، اقدامی غیرسازنده میباشد، که بارقه‌های امید ناشی از توافق در خصوص برجام و توسل به راه‌حل دیپلماتیک را از بین خواهد برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران هشدار می‌دهد که تکرار تجربه گذشته، روح حاکم بر برجام و فضای مثبت ایجاد شده در نتیجه آن را، مسموم خواهد ساخت و این به نفع هیچ یک از طرف‌ها و جامعه بین‌المللی نخواهد بود.

کد خبر 340390

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =