چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: اسرائیل آب را به روی فلسطینیان بست. شلوُموُ مالمِد، یکی از خاخام‌های اسرائیلی نیز از شهروندان یهودی خواسته تا آب‌هایی که به سوی روستاها و شهرهای فلسطین در جریان است، آلوده و مسموم کنند.

فلسطین آب

به گزارش اسپوتنيك، احمد رفیق عوض، سیاستمدار فلسطینی در این رابطه می‌گوید: "کلیه منابع طبیعی ما تحت کنترل دولت اشغالگر اسرائیل قرار دارد. او نه تنها آب ما را می‌دزدد، بلکه در نهایت آن را به خود ما می‌فروشد. تمام نواحی کرانه باختری با کمبود شدید آب مواجه است. خاخام اسرائیلی با بیان چنین دعوتی، چه چیزی را می‌خواهد کسب کند؟ این یکی دیگر از ده‌ها خواسته‌هایی است که می‌توان در کنار کشتار و سرقت فلسطینی‌ها، آواره کردن و غصب زمین‌های آنها، قرار داد."

با فرا رسیدن فصل تابستان، شرکت آب اسرائیل، حجم آب انتقالی به فلسطین را کاهش داده که باعث خشکسالی و کمبود شدید آب در روستاهای شمالی کرانه باختری رود اردن شده است. کمبود آب تبدیل به یک معضل بزرگ روزمره فلسطینی‌ها و تولیدات و محصولات کشاورزی آنها شده است.

نمر ابو حنیش، معاون شورای روستایی در این زمینه گفت: "ما در منطقه بیت فوریک زندگی می‌کنیم. ما تقریبا آبی نمی‌آشامیم. تنها هفته‌ای یک بار آب داریم. اما در شهرک‌های یهودی نشین که در زمین‌های ما قرار گرفته‌اند، بدون هیچ محدودیتی از آب استفاده می‌کنند. استخرها را از آن پر کرده، مزارع کشاورزی خود را رونق می‌دهند و خیابان‌ها را آب پاشی می‌کنند. اما داشتن یک سطل آب برای ما به یک مشکل اساسی تبدیل شده است."

وزارت امور خارجه فلسطین، اقدام اسرائیل در خصوص کاهش آب فلسطین در ماه مبارک رمضان و دعوت به مسموم کردن آب برای کشتار فلسطینی‌ها را محکوم کرده است.

بنا به اطلاعات موثق، اسرائیل 85 درصد منابع آبی منطقه را در کنترل خود دارد حال آنکه سهم فلسطینی‌ها در بهترین شرایط به بیش از 15 درصد، نمی‌رسد. اما حتی همیت میزان هم بستگی به حال هوای شهرک نشین‌های اسرائیلی دارد که سخنان خاخام‌ها نیز می‌تواند الهام بخش رفتار آنها باشد.

کد خبر 338617

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار