همشهری آنلاین: بلند یلدریم رئیس بنیاد حقوق بشر و کمک های بشردوستانه ترکیه گفت: توافقنامه عادی سازی مناسبات ترکیه با رژیم صهیونیستی منافع تل آویو را تامین می‌کند و محکوم است.

 رئیس بنیاد حقوق بشر ترکیه آشتی با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

به گزارش ايرنا به نقل زا  پایگاه خبری «ملی گازته» ، رئیس بنیاد حقوق بشر و کمک های بشردوستانه ترکیه و متولی اعزام کشتی کمک رسانی مرمره آبی به غزه، گفت : از اقدام دولت آنکارا در عقد چنین توافقنامه ای با رژِیم صهیونیستی متعجب است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی برنده این توافق است چرا که محاصره غزه همچنان ادامه خواهد داشت و ترکیه با این توافقنامه از یکی از شرطهای خود مبنی بر لغو محاصره غزه صرفنظر کرده و از سوی دیگر به نوعی به این محاصره مشروعیت داده است.

بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه دوشنبه گذشته از توافق با رژیم صهیونیستی برای عادی سازی مناسبات خبر داد.

وی گفت: با امضاء توافقنامه یادشده موضوع در اولین فرصت در مجلس ترکیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و سپس طرفین سفرای خود را به طور متقابل اعزام خواهند کرد.

در سال 2010 میلادی در حمله نیروهای صهیونیست به کشتی مرمره آبی که حامل کمک های بشردوستانه به مردم غزه بود، 9 شهروند ترکیه کشته و شماری زخمی شدند.

ترکیه خواهان عذرخواهی رژیم صهیونیستی، پرداخت غرامت و لغو محاصره غزه شده بود؛ طرفین در یک سال گذشته مذاکراتی را در این باره آغاز کرده بودند.

رئیس بنیاد حقوق بشر و کمک های بشردوستانه ترکیه در ادامه اعتراضهای خود به عادی سازی روابط آنکارا با تل آویو اضافه کرد: با این توافقنامه راه برای رژِیم صهیونیستی در تصاحب منابع گازی در آبهای ساحلی غزه باز شد و این به معنی مصادره ثروت فلسطینی ها از سوی اسرائیل و فروش آن به اروپا خواهد بود.

برخی رسانه های ترکیه روز چهارشنبه از تواقق ترکیه با رژیم صهیونیستی برای انتقال گاز شرق دریای مدیترانه به اروپا از طریق ترکیه خبر دادند.

کد خبر 338608

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار