شنبه ۲۱ مهر ۱۳۸۶ - ۱۶:۵۳
۰ نفر

دکتر محسن اسماعیلی: میهمانی ویژه پروردگار به پایان رسید و اینک هر یک از ما فصل جدیدی از زندگی فردی و اجتماعی خود را آغاز می‌کند.

نامیدن اول شوال به نام عید، کنایه‌ای از همین واقعیت آموزنده و شیرین است که بهار مؤمنان و نوروز جامعه دینی، از همین جا آغاز می‌شود.

در روزها و ماه‌های آینده است که هر یک از ما نشان می‌دهد تا چه اندازه در اردوی آموزشی و تربیتی رمضان موفق شده و تا چه میزان نمره قبولی گرفته است. بنا بر آنچه در قرآن کریم آمده است دستیابی به تقوا نشانه و شاخص ورود در این ضیافت و نیل به قبولی در آن است.

هر اندازه که در سال آینده تقوا به معنای پرهیز از زشتی‌ها و گرایش به زیبایی‌های اخلاقی و رفتاری در زندگی فردی و جمعی ما نمایان‌تر باشد، به همان اندازه می‌توان تعیین کرد که رمضان برای ما مبارک و ثمربخش بوده است و یکی از آشکارترین زشتی‌های زندگی اجتماعی همان است که رهبر نکته‌سنج ما در سخنان دیروز خود بر آن تأکید کرد.

بداخلاقی‌های سیاسی و تبدیل رقابت‌های سازنده به عداوت‌های ویرانگر از جمله آفت‌هایی است که سالیانی‌است دامان برخی نخبگان و فعالان ما را به خود آلوده است و می‌رود تا در صورت تداوم، اختلاف سلیقه‌ها را که رحمت بر امت و مایه رشد آن است به نقمت و بلا تبدیل کند؛ بلایی که موجب دلگیری مردم و مایه امیدواری بدخواهان خواهد شد.

رهبر عزیزمان هشدار دادند که با توجه به فرا رسیدن انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی، دشمنان می‌خواهند با استفاده ابزاری از برخی غافلان و غفلت‌ها فرصت نشاط و اتحاد ملی را به عامل کدورت و جدایی تبدیل کنند و این ذخیره ماه مبارک رمضان است که باید ما را در گذر هوشمندانه از این گردنه کمک نماید.

حیف است که قدر این دیدبانی نافذ و خیرخواهانه را ندانیم. عملکرد همه افراد و نهادهای مؤثر در انتخابات از مجریان گرفته تا ناظران، از احزاب گرفته تا رأی‌دهندگان و از انتخاب‌شوندگان گرفته تا موافقان و مخالفان آنها، در آینده نشان خواهد داد تا چه اندازه در ضیافت رمضان وارد شده و از برکات آن بهره‌مند شده‌ایم.

*عضو حقوقدان شورای نگهبان


یاداشت‌های دکتر محسن اسماعیلی در همشهری آنلاین

کد خبر 33851

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار