همشهری آنلاین: وزارت دفاع در بیانیه ای تلاش های شهید چمران در تشکیل اولین وزارت دفاع دوران استقرار نظام نوپای جمهوری اسلامی ، پی‌ریزی پایه‌های تحول در صنعت دفاعی بومی کشور و قرار گرفتن نیروهای مسلح در ریل «بازدارندگی دفاعی» را بسیار معنادار و درس‌آموز عنوان کرد.

مصطفی چمران

به گزارش وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، این بیانیه به مناسبت گرامیداشت 31 خرداد ماه سی و پنجمین سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران منتشر شد.

در این بیانیه آمده است:این مجاهد نستوه و سلحشور در تبعیت از ولی فقیه و رهبر کبیر انقلاب اسلامی پیشتاز حضور در صحنه‌های نیاز انقلاب و نظام محسوب می‌شد؛ به گونه‌ای که تلاش‌های خستگی ناپذیر وی در کردستان و مصاف با ضد‌انقلاب و مزدوران استکبار جهانی در این خطه از میهن اسلامی و نیز همت و مدیریت جهادی در تشکیل اولین وزارت دفاع دوران استقرار نظام نوپای جمهوری اسلامی و پی‌ریزی پایه‌های تحول در صنعت دفاعی بومی کشور و قرار گرفتن نیروهای مسلح در ریل «بازدارندگی دفاعی» بسیار معنادار و درس‌آموز است.

در ادامه این بیانیه آمده است: شهید چمران مجاهد‌ عارف و وارسته و فرمانده لایق و دانشمند پرهیزگار ‌در تمام عصر زندگی ‌و ‌کوران حوادث سخت مبارزه به ویژه با ضدانقلاب و دفاع مقدس لحظه‌ای آرام نگرفت.

این بیانیه افزود: ‌سی و یکم خرداد ماه یادآور نام و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران یکی از فرماندهان مجاهد و دلاور تاریخ ایران اسلامی و دفاع مقدس ملت ایران است که شخصیت مثال‌زدنی، بصیرت نافذ و علم و دانش توام با عرفان و عشق به خدا و خدمت صادقانه وی به مردم با گذشت 35 سال همچنان الهام‌بخش آحاد مدافعان اسلام ناب محمدی (ص) و نیروهای مسلح و به ویژه حوزه صنعت دفاعی است.

در بخش دیگری از بیانیه وزارت دفاع به این نکته اشاره شده است که شهید دکتر چمران به دلیل برخورداری از قابلیت‌های علمی و اخلاقی و نیز توانمندی‌های دفاعی و نظامی به مدد روح بلند آزادی‌خواهی و استکبار‌ستیزی، تجارب علمی و آموزه‌های مبارزاتی و انقلابی خود در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه ورزیدگی و مهارت ناشی از همراهی و کمک به رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان و فلسطین و در دوران مقابله ملت ایران با ضد انقلاب و سپر دفاع مقدس انقلاب و نظام برابر تهاجم همه جانبه استکبار رژیم بعثی صدام، چهره‌ای ممتاز و تأثیرگذار و ماندگار به شمار می‌رفت.

در بیانیه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تصریح شده است: این مجاهد‌ عارف و وارسته و فرمانده لایق و دانشمند پرهیزگار ‌در تمام عصر زندگی ‌و ‌کوران حوادث سخت مبارزه به ویژه با ضدانقلاب و دفاع مقدس لحظه‌ای آرام نگرفت و با نقش‌آفرینی‌های عالمانه و ماندگار و آموزنده ‌تا هنگام شهادت در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل در 31 خرداد سال 60 در حافظه تاریخی ملت ایران ثبت شده و به عنوان الگوی فراروی همه مجاهدان خواهد بود.

وزارت دفاع در این بیانیه آورده است، شهید چمران با ایمان اسلامی، هوش سرشار و روحیه ولایت‌پذیری، انقلابی‌گری و از همه مهم‌تر بصیرت و آگاهی به زمان خود، همواره در زمره آن دسته از چهره‌ها و شخصیت‌هایی به شمار می‌رفت که با‌ الهام از آموزه‌های انقلاب و امام راحل (ره) همواره درصدد شناسایی به موقع طرح‌ها و نقشه‌های دشمن و ظرفیت‌سازی هوشمندانه و مقتدرانه برای مقابله با آن برمی‌آمد و در این رهگذر تنها به اقتدار و مصونیت ملت و کشور و اعتلای اسلام و انقلاب عزیز اسلامی می‌اندیشید و راه و نامش برای همیشه در تاریخ جاودانه شد.

در پایان این بیانیه تصریح شده است: کارکنان وزارت دفاع با تعظیم به مقام شامخ یک هزار شهید صنعت دفاعی و سه وزیر شهید، چمران نامجو و فکوری و ‌دیگر شهیدان گرانقدر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و تأکید بر اهمیت بازخوانی کارنامه آن مجاهدان بزرگ و راستین برای نسل‌های امروز مدافع انقلاب و میهن اسلامی به ویژه مجاهدان عرصه‌‌‌ «صنعت دفاعی کشور» اعلام می‌دارد که با تاسی از فرمایشات راهبردی فرمانده معظم کل قوا با موضوع اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل راه شهدا را ادامه و در آوردگاه‌های حساس سیاسی اقتصادی و نظامی بر بلندای افتخار خواهند ایستاد.

31 خرداد ماه سالروز شهادت و عروج خونین شهید مصطفی چمران نماینده و مشاور امام خمینی (ره) در شورای عالی دفاع است .او در دهلاویه استان خوزستان به شهادت رسید.

کد خبر 337702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار