همشهری آنلاین: معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران از افزایش ۲۵ عددی آلودگی هوای پایتخت خبر داد و گفت: شاخص کیفیت هوا برای سومین روز متوالی در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

افزایش ۲۵ عددی آلودگی هوای تهران

به گزارش ايرنا، بر همین اساس در پی افزایش آلودگی هوای پایتخت در سه روز اخیر کمیته اضطراری آلودگی هوا با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران صبح سه‌شنبه تشکیل و در این نشست بر آمادگی دستگاه‌ها به‌ویژه مراکز درمانی و اورژانس برای خدمات‌رسانی به مردم تاکید شد ضمن این که به شهروندان، افراد مسن و بیماران قلبی و تنفسی توصیه شد تا از ترددهای غیرضروری خودداری کنند.

محمد رستگاری در خصوص وضعیت آلودگی هوای پایتخت گفت: بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوا در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز، در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفته است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کم‌تر از 2.5 میکرون با 25 عدد افزایش نسبت به روز گذشته بر روی عدد 143 قرار دارد.

رستگاری گفت: در همین مدت میانگین غلظت آلاینده‌های منوکسید کربن از 29 به 32 و ذرات معلق با قطر کم‌تر از 10 میکرون از 88 به 130 افزایش یافته است.

وی افزود: ایستگاه‌های دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه صنعتی شریف و پارک قائم در مناطق 4، 2 و 14 با شاخص اعداد 167، 166 و 164 (در شرایط ناسالم) بیش‌ترین حجم آلاینده‌های جوی را در 24 ساعت گذشته در شهر تهران داشتند.

رستگاری گفت: ایستگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی، پارک شکوفه و اقدسیه در مناطق 1، 14 و 1 با شاخص اعداد 104، 109 و 110 کم‌ترین حجم آلاینده‌های جوی را در شهر تهران در این مدت داشته‌اند.

وی افزود: بر اساس پیش‌بینی هواشناسی، با توجه به شرایط پایدار انتظار می‌رود شاخص کیفیت هوا تا ساعات ظهر همچنان در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس باقی بماند.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران به افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان توصیه کرد از فعالیت‌های طولانی مدت و ورزش در فضای باز خودداری کنند.

شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) )AQI شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است.

بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا (AQI) به ترتیب از صفر تا 50 در شرایط پاک (سبز)، 51 تا 100 سالم ( زرد )، 101 تا 150 ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

افزایش آلودگی هوای پایتخت در پی ورود گرد و غبار از سمت غرب کشور از کشور عراق آلودگی در چند روز اخیر بوده و از ابتدای سال جاری تاکنون برای سومین روز متوالی است که هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد، در این مدت هوا بیش‌تر در شرایط سالم قرار داشته است.

کد خبر 336231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار