مجموع نظرات: ۰
جمعه ۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به برخی نگرانی‌ها درباره سفر ورزشکاران اعزامی به المپیک ۲۰۱۶ و احتمال ابتلا به ویروس زیکا پاسخ داد.

ویروس زیکا

به گزارش ايسنا، محمود نبوی، درباره برنامه وزارت بهداشت برای پیشگیری از ابتلای ورزشکاران اعزامی به المیپیک 2016 برزیل به ویروس زیکا گفت: مردم ما کمتر به برزیل سفر می‌کنند چون دور است و هزینه زیادی دارد. به ورزشکارانی که قرار است برای شرکت در بازی‌های المپیک به این کشور سفر کنند نیز درباره محل زندگی پشه‌های ناقل و نحوه محافظت از خود آموزش داده می‌شود.

وی ادامه داد: به ورزشکاران اسپری‌هایی داده می‌شود که به قسمت‌های باز صورت و دست بزنند تا پشه‌ها از آنها دور باشند. هر بار اسپری، تا شش ساعت از آنها محافظت می‌کند.

به گفته معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، ورزشکاران اگر به این ویروس مبتلا شوند فقط دچار تب و لرز می‌شوند و امکان انتقال به بقیه وجود ندارد. این بیماری فقط به صورت نادر و از طریق جنسی و مقاربتی منتقل می‌شود.

  • خطر اپيدمي زيكا در ايران وجود ندارد

نبوی تاکید کرد: ایران پشه ناقل زیکا را ندارد. حدود سه سال است که مناطق جنوب شرقی را از نظر پشه‌های انتقال دهنده ویروس زیکا جست‌وجو می‌کنیم ولی مور خاصی پیدا نشده‌ است.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اعلام اینکه خطر اپیدمی زیکا در ایران وجود ندارد، افزود: آموزش به ورزشکاران فقط برای مراقبت از سلامتی خودشان است. طی این آموزش‌ها به آنها گفته می‌شود که چگونه در معرض گزش قرار نگیرند و لباس‌های آستین بلند بپوشند.

نبوی همچنین در خصوص نظر سازمان بهداشت جهانی درباره سفر ورزشکاران به برزیل توضیح داد و گفت: سازمان بهداشت جهانی سفر به برزیل را ممنوع نکرده، فقط اعلام کرده‌ است که احتیاط کنید. ورزشکاران بعد از بازگشت، تنها در صورتی که علامتی از بیماری داشته باشند مورد آزمایش قرار می‌گیرند. خود شخص بیماری را انتقال نمی‌دهد و خطر زیادی در این مورد وجود ندارد.

وی ادامه داد: ما از شش ماه پیش با وزارت ورزش در این مورد صحبت کرده‌ایم. با رعایت احتیاط، رفتن ورزشکاران به این مناطق بلامانع است.

کد خبر 335078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی