همشهری آنلاین: طبق یک گزارش جدید مطالعاتی، نقایص وحشتناک ناشی از ویروس زیکا در هنگام تولد، نتیجه واکنش سیستم ایمنی است که موجب مرگ سلول‌های مغز پیش از تولد شده و مانع از رشد مغز جنین می‌شود.

ویروس زیکا

به گزارش مهر، طبق یافته محققان دانشگاه کالیفرنیا، ظاهرا ویروس موجب فعال شدن گیرنده ایمنی موسوم به TLR۳ که بدن برای شناسایی و دفاع در مقابل ویروس‌های مهاجم استفاده می‌کند، می‌شود.

طاریق رانا، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «گیرنده بسیار فعال TLR۳ آنچنان پیش می‌رود که موجب خاموشی ژن‌های می‌شود که سلول‌های بنیادی مغز برای تخصیص به سلول‌های مغز لازم دارند و در نتیجه مرگ سلولی اتفاق می‌افتد.»

وي اضافه مي‌كند: «با فعال شدن TLR۳، ویروس زیکا ژن‌های را متوقف می‌کند که مسئول رشد سلول‌های بنیادی در بخش‌های مختلف مغز هستند.»

به گفته رانا، این یافته‌ها به توضیح در مورد چگونگی تاثیر زیکا بر بروز میکروسفالی و سایر مشکلات مغزی در حین تولد کمک می‌کند. همچنین می‌تواند خبر خوبی برای پیشگیری احتمالی از نقایص مغزی ناشی از زیکا در زمان تولد نیز باشد.

رانا و تیم تحقیقش توانستند به شکل موفقیت آمیزی این فرایند را در محیط آزمایشگاه و بر روی نمونه‌های سلول بنیادی با استفاده از ماده شیمیایی که مانع از علکرد TLR۳ می‌شود، متوقف سازند.

کد خبر 333472

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار