همشهری آنلاین: معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه سالانه ۶ میلیون نفر در سراسر دنیا بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهند گفت: سیگار هر ۸ ثانیه جان یک انسان را می‌گیرد.

معاون وزیر بهداشت

به گزارش وبدا، دكترعلی اکبر سیاری در حاشیه برگزاری شصت و نهمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو افزود: بیش از 70 درصد از افراد سیگاری، مصرف آن را از سنین نوجوانی آغاز می کنند.

وي با اشاره به بررسی 76 موضوع در حوزه سلامت در این اجلاس، گفت: در حوزه بیماری‌های غیرواگیر یکی از مباحث مورد بررسی کنترل دخانیات و ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای کنترل مصرف دخانیات بود.

  • تصمیم کشورها برای کاهش مصرف سیگار تا سال2025

معاون بهداشت وزير بهداشت گفت: برخی کشورها تصمیم گرفتند که تا سال 2025 مصرف سیگار را به حداقل ممکن در کشورهایشان برسانند به عنوان نمونه، کشور سوئد تصمیم گرفته است که مصرف دخانیات را به صفر برساند.

دکتر سیاری با اشاره به ارائه گزارشاتی مبنی بر اقدامات موفق برای کنترل مصرف دخانیات از سوی برخی از کشورها، افزود: ایران نیز در زمینه کنترل مصرف دخانیات 6 استراتژی دارد که تا کنون 5 استراتژی را اجرا کرده است و مطرح شدن ششمین استراتژی که افزایش مالیات بر سیگار بود در کمیسیون مربوطه مورد تحسین قرار گرفت.

وی با بیان این که برخی از کشورها مثل استرالیا سیگارهای بدون نام و نشان عرضه می‌کنند، ابراز امیدواری کرد تا در کشور ایران هم بتوان سیگار ها را بدون برچسب و نام و نشان عرضه کرد.

به گفته دکتر سیاری، کشور انگلیس نیز به دنبال تصویب این قانون است.

دکتر سیاری مضرات مصرف سیگار را متوجه افراد مصرف کننده و افرادی دانست که در معرض دود سیگار قرار دارند و گفت: به همین دلیل مصرف سیگار و دخانیات در اماکن عمومی ممنوع است زیرا این جزء حقوق هر فرد است که در محیطی سالم حضور داشته باشد که باید تمام انسان‌ها به آن توجه داشته باشند و کشورهای دنیا نیز آن را به قانون تبدیل کنند.

وی همچنین به قانون ممنوعیت مصرف مواد دخانی در اماکن عمومی در ایران اشاره کرد و آن را قانونی مناسب دانست.

دکتر سیاری گفت: بر اساس گزارش‌های ارائه شده در مجمع جهانی بهداشت در ژنو، مادرانی که در دوران حاملگی سیگار مصرف می‌کنند، دو تا سه برابر بیشتر از مادران سالم در معرض سقط جنین قرار دارند.

معاون بهداشت وزير بهداشت گفت: اگر فردی بطور مداوم 20 سال سیگار مصرف کند، عمر آن فرد 20 تا 25 سال کوتاه‌تر می‌شود.
40 ماده شیمیایی موجود در سیگار، سرطان زا است/

دکتر سیاری به وجود 4 هزار ماده شیمیایی در سیگار اشاره کرد و افزود: 40 ماده شیمیایی موجود در سیگار، سرطان زا است.

وی مضرات مصرف قلیان را بیشتر از مصرف سیگار عنوان کرد و گفت: هر نوبت استعمال قلیان معادل 40 تا 100 نخ سیگار است زیرا در تنباکوی قلیان، مواد افزودنی معطر و فلزات سنگین وجود دارد که سرطان زا است.

معاون وزير بهداشت، ضمن تاکید بر لزوم کاهش مصرف قلیان در جامعه، اظهار داشت: متاسفانه شاهدیم که روند استعمال قلیان در برخی از کشورها رو به افزایش است که لازم است اقدامات اثر‌گذاری در این زمینه انجام شود.

کد خبر 334970

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار