همشهری آنلاین: یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی دنیا برای تولید نفت در عمان ساخته می‌شود.

راه‌اندازی نیروگاه عظیم خورشیدی برای تولید نفت

به گزارش مهر، به طور کلی در اکثر نیروگاه‌های عظیم خورشیدی که با هزینه‌های هنگفتی طراحی و ساخته می‌شوند هدف اصلی به جوش آوردن آب برای به حرکت درآمدن توربین‌ها و در نهایت تولید برق است اما این بار در عمان پروژه مشابهی در دست انجام است که هدف آن نه به تولید برق بلکه توسعه صنایع نفتی است.

این نیروگاه عظیم که Miraah نام دارد توسط شرکت Glasspoint عمان ساخته شده و گفته می‌شود ظرفیت تولید برق آن یک گیگاوات برق است. قرار است از این روش به عنوان جایگزینی برای گاز طبیعی استفاده کرد که بهره‌وری انرژی قابل توجهی ندارد.

این نیروگاه به برج‌های حاوی آینه‌های خمیده‌ای مجهز است که نور خورشید را بر روی لوله جوش آورنده‌ای متمرکز می‌کند که حاوی آب است. از بخار آب قابل توجهی که بدین روش تولید می‌شود برای تسهیل فرآیند استخراج نفت خام و پمپاژ آسان‌تر آن به سطح زمین استفاده می‌شود.

در حقیقت کارشناسان بخار آب را به ذخایر نفت تزریق کرده تا با گرم کردن آن، ضمن کاستن از میزان چسبندگی نفت خام پمپاژ آن را در سطح زمین به مراتب ساده‌تر از قبل کنند.

در حال حاضر از گاز طبیعی برای تولید این بخار استفاده می‌شود که هم‌زمان با افزایش حجم انرژی مصرفی در این بخش همراه است تا جایی که تخمین زده می‌شود برای تولید هر ۵ بشکه نفت خام به این روش معادل یک بشکه نفت صرف استخراج می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود با ساخت و راه‌اندازی این نیروگاه، سالانه ۵.۶ تریلیون واحد حرارت بریتانیایی (BTUs) در گاز طبیعی صرفه‌جویی شود. این واحد برای سنجش میزان گاز طبیعی مصرفی استفاده می‌شود. این میزان معادل با حجم گازی است که برای تولید برق مورد نیاز ۲۰۹ هزار تن در عمان مصرف می‌شود.

گفته می‌شود این پروژه که با هزینه قابل توجه ۶۰۰ میلیون دلار و در زمینی به وسعت ۳ کیلومتر مربع پیاده می‌شود در سال ۲۰۱۷ تکمیل شده و به مرحله بهره‌برداری برسد.

کد خبر 334938

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha