همشهری آنلاین: ژاپن که به لحاظ وسعت خشکی محدودیت دارد، برای بهره‌برداری از انرژی خورشیدی و تبدیل آن به انرژی الکتریکی برای مصارف خانگی، ساخت بزرگ‌ترین مزرعه شناور انرژی خورشیدی در جهان را آغاز کرد.

ژاپن بزرگ‌ترین مزرعه شناور انرژی خورشیدی را برپا می‌کند

به گزارش ایرنا، شرکت الکترونیکی ژاپنی چندملیتی "کیوکرا" مسئول ساخت این نیروگاه در منطقه "چیبا" روی دریاچه سد "یاماکورا" است و پیش‌بینی می‌شود که به محض تکمیل آن در اوایل سال 2018، برق مورد نیاز پنج هزار خانوار تامین شود.

در نیروگاه خورشیدی سد یاماکورا، بیش از پنج هزار پنل فوتوولتائیک در وسعتی بالغ بر 180 هزار متر مربع برپا می‌شود و به گفته کارشناسان، چالش اصلی در این زمینه دور نگه داشتن سیم‌کشی از آب و قرار دادن مبدل‌ها روی سازه‌های شناور است.

ژاپن در راستای تلاش برای افزایش بهره‌برداری از انرژی تجدیدپذیر در پی واقعه فوکوشیما، تاکنون مزارع خورشیدی شناور متعددی ساخته است. تعطیلی تاسیسات هسته‌ای موجب وابستگی فزاینده ژاپن به واردات سوخت‌های فسیلی و کند شدن برنامه‌های این کشور برای کاهش انتشار آلاینده‌های هوا شده است.

واقعه فوکوشیما به مجموعه حوادثی اطلاق می‌شود که از 11 مارس 2011، در پی زلزله 9 ریشتری و سونامی و در اثر از کار افتادن ماشین‌آلات نیروگاه هسته‌ای شماره 1 فوکوشیما متعلق به شرکت نیروی برق توکیو و نشت مواد رادیواکتیو به وقوع پیوست.

کد خبر 323351

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها