سه‌شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۵
۰ نفر

عملیات آزادسازی فلوجه دومین شهر بزرگ استان انبار در غرب عراق، در حالی با فرماندهی مستقیم نخست‌وزیر عراق ادامه دارد که منابع عراقی از عدم‌همکاری ائتلاف غرب در حمله به مواضع داعش در این شهر خبر می‌دهند.

آزاد سازی فلوجه

حاكم الزاملي، رئيس كميته امنيت و دفاع پارلمان عراق در گفت‌وگو با تلويزيون الميادين با اشاره به اينكه ائتلاف به رهبري آمريكا به وعده خود براي هدف گرفتن مواضع داعش در فلوجه عمل نكرده است، گفت: موضع ائتلاف بين‌المللي نشان مي‌دهد كه اراده بين‌المللي بر عدم‌آزادسازي فلوجه است.

پيش از اين هم مقامات نظامي آمريكايي با شروع عمليات آزادسازي فلوجه در اين زمان مخالفت كرده‌بودند. برخي رسانه‌هاي عربي مي‌گويند از نظر آمريكايي‌ها بايد ابتدا عمليات آزادسازي موصل انجام شود و بعد فلوجه اما نظاميان و دولت عراق نظر ديگري دارند.

فلوجه از مهم‌ترين پايگاه‌هاي گروه تروريستي داعش در عراق است. از سوي ديگر از آنجا كه بافت جمعيتي اين شهر را سني‌ها تشكيل مي‌دهند، مورد توجه كشورهاي عرب همسايه عراق هم قرار دارد. شبكه اسكاي‌نيوز عربي ديروز به نقل از برخي شاهدان عيني از استفاده داعش از شهروندان اين شهر به‌عنوان سپر انساني خبر داده‌است. سازمان ملل مي‌گويد، حدود 50هزار غيرنظامي در فلوجه گرفتار و اسير داعش شده‌اند.

عمليات آزادسازي فلوجه يكشنبه‌شب با فرمان نخست‌وزير عراق آغاز شد. در اين عمليات ارتش و نيروهاي مقاومت مردمي شيعه (حشد شعبي) نيروهاي قبائلي سني و عشاير حضور دارند. حيدرالعبادي نخست‌وزير عراق با حضور در استان انبار شخصا در اتاق عمليات بر روند اين عمليات نظارت دارد.

ديروز بعد از آزادسازي كامل الكرمه در شرق فلوجه و اكثر روستاهاي آن، مرحله دوم عمليات آغاز شد. داعش مناطقي كه مجبور به عقب‌نشيني از آنها مي‌شود را با مواد منفجره و مين تله‌گذاري مي‌كند. به همين دليل پاكسازي اين مناطق باعث كندي پيشروي نيروهاي عراقي مي‌شود.

کد خبر 334868

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha