همشهری آنلاین: دکتر مریم میرزاخانی فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف به عنوان اولین زن عضو آکادمی ملی علوم آمریکا انتخاب شد.

دکتر مریم میرزاخانی

به گزارش ایرنا، دکتر مریم میرزاخانی، استاد ریاضیات دانشگاه استنفورد، اخیرا به عنوان عضو آکادمی ملی علوم آمریکا انتخاب شده است.

اعضای جدید این آکادمی که عضویت در آن یکی از بزرگترین افتخارات برای دانشمندان در ایالات متحده به شمار می‌رود، توسط اعضای فعلی آن و بر مبنای دستاوردهای برجسته و پیوسته در تحقیقات بدیع انتخاب می‌شوند.

این اعضا به عنوان مشاور ملی در علوم، مهندسی و پزشکی شناخته می‌شوند. اعضای سابق این آکادمی دانشمندانی از جمله آلبرت انیشتین، توماس ادیسون و الکساندر گراهام بل هستند.

دکتر میرزاخانی یکی از 84 عضو جدید و 21 عضو پیوسته خارجی است که در سال جاری برای عضویت در این سازمان غیرانتفاعی انتخاب شده است. ایشان در ماه آوریل سال آینده در واشنگتن به طور رسمی معرفی خواهند شد.

مریم میرزاخانی ریاضی‌دان و استاد ایرانی دانشگاه استنفورد است. میرزاخانی در 31 سالگی و در دانشگاه استنفورد به عالی‌ترین جایگاه دانشگاهی، مقام استادی، رسید و در سال 2014، برنده مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است.

ميرزاخاني كه نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است، در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های 1994 (هنگ‌کنگ) و 1995 (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی حایز نمره کامل شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت.

دکتر میرزاخانی در سال 1999 کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف و دکترای خود را در سال 2004 از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز دریافت کرد.

کد خبر 333812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =