همشهری آنلاین: رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: در واقع اقتصاد مقاومتی هم مثل همه ابعاد انقلاب بازگشتن به خویشتن است.

فیروزآبادی

به گزارش ایرنا از دفتر ویژه رییس ستاد كل نیروهای مسلح، این مطلب را سردارسرلشكربسیجی سیدحسن آقایی فیروزآبادی روز یكشنبه درهمایش اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی كه با حضور جمعی از فرماندهان و مقامات عالی رتبه نظامی كشور كه در سالروز شهادت استاد مطهری و روز معلم در ستاد كل نیروهای مسلح برگزار شد، عنوان كرد.

وی اظهارداشت: این اقدام و عمل كه حضرت امام خامنه ای عزیز در اقتصاد مقاومتی فرمودند شامل همه چیز می شود و در هر موضوع شامل اجزایش نیز می شود یعنی این طور نیست كه ما كل قضیه را ببینیم و بگوییم ما اقدام و عمل كردیم بلكه درجزییات نیز وارد بشویم.

وی ادامه داد: آیا لازم است این همه تحقیقات صورت بگیرد؟ تحقیقات اولویت دار وتحقیقات ضروری را مشخص كنید و روی آن ها كاركنید یا مثلا سیر تحقیقات چقدر باید طول بكشد، تعداد آدم هایی كه باید كار كنند مشخص باشند؛ این اقدام و عمل هیچ جا متوقف نیست یعنی هیچ عنصری در جمهوری اسلامی ایران نمی تواند بگوید كه اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی برای دیگران است یا برای بالایی هاست، برای پایین هاست برای آنطرفی هاست، برای این طرفی هاست.

عضو شورای عالی امنیت ملی در ادامه افزود: هركس خودش درهمان كاری كه دارد انجام می دهد بایستی ببیند كه آیا با اقتصاد مقاومتی، تفكر اقتصاد مقاومتی كارش را درست انجام می دهد یا نمی دهد؟ این را چه طور می شود پیش برد؟ این در كار فیزیكی و جزیی است بعد وارد سیستم هم كه می شویم در آن ها هم همینطور می باشد سیستم ها آیا باید همه این اجزا را داشته باشد؟ این اجزا همه شان ضروری اند؟ سهم هركدام چقدر است؟ درصد سهم اش چقدر است؟

سرلشكر فیروزآبادی بیان داشت: ببینید به میزان و درصد سهم اش برایش مایه می گذاریم یا نه برای چیزی كه سهم اش نود درصد است ما 10 درصد وقت می گذاریم؟ برای چیزی كه سهم اش 10 درصد است ما 90 درصد وقت می گذاریم و امكانات می گذاریم این نسبت ها در داخل سیستم های بایستی دیده شود.

به گفته وی،‌ بنابراین قضیه اقدام وعمل در اقتصاد مقاومتی یك چیزی مثل مثل حضور قلب در نماز می خواهد، در انجام هر كاری باید حضور قلب داشته باشیم یا این با فرهنگ اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد یا ندارد؟ اگر كار من با اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد ادامه دهم وگرنه در آن باید تفكركنم، تامل كنم كه چه كار می توانم انجام بدهم ویك پایه اقتصادی، فكری، حرفه ای، فنی در ملت ایران وجود دارد.

سرلشكر فیروزآبادی اضافه كرد، این مربوط به تجربیات تاریخی ملت ایران است در این 150 سال هم غربی ها آمدند، حرفه و فن خودشان را و مواد خودشان را وارد كردند، مواد ما، نیروی كار ما، علم ما و حرفه و فن ما را كنار زدند و تلاش كردند نابودش كنند.
رئیس ستاد كل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ادامه داد: برای اینكه ما مستعمره آن ها بشویم. برای اینكه صد درصد وابسته به آن باشیم. این وابستگی فقط وابستگی فكری و دانش نیست كه اصلا استاد دانشگاه را طوری تربیت كردند كه بیاید داخل و بگوید من با این وسایل نمی توانم كار كنم، وسایل آن ها را وارد كنید من با آن ها كار كنم و بعد هر چیزی كه ایرانی بگویند، بیندازش كنار. این نمی تواند چون با تفكری كه آموزش داده شده نمی خواند، این یك روش كار است.

وی افزود:‌ یك روش كارهم هست كه ژاپنی ها و چینی ها انجام دادند و چینی ها بازبا تقلید از آن ها انجام دادند و رفتند در تمام دنیا، این ریشه های اقتصادی بومی كشورها را به عنوان جهانگرد شناسایی كردند حتی نمونه هایش را خریداری كردند و آمدند از روی آن سیستم درست كردند و در واقع اختراع نكردند همان دانش بومی ملت ها را بردند در آن جا تقویت كردند وبا علم روز تولید و تكثیر كردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: مثلا در مورد فرش همین كار را كردند، آمدند نوع بافت فرش نحوه رنگ آمیزی ما را یاد گرفتند بعد رفتند آنجا نقشه های پارچه ای ما را بردند، بعد برای اینكه خیلی بومی سازی كنند آمدند تحت جمشید را نیزآنجا ساختند و نقش و طرح ها را آوردند و دراین چنین فضاها آمدند و به بافتن فرش ها، اما آن چیزی كه ایرانی بود از آب در نیامد.

سرلشكر فیروزآبادی اظهاركرد: آنها این كار را كردند، یك نكته اقتصاد مقاومتی، ببینید این ارتجاع نیست، ما واقعا یك مبانی درحرفه وفن در كشور و در فرهنگ خودمان هم داریم كه می توانیم زنده و تقویت اش كنیم می توانیم از آن استفاده كنیم، الزاما نباید از آن بگیریم. شما این را بدانید به یقین كه پایه همه فنون درغرب، نمونه گیری از شرق و تجربه شده از شرق است. بردند آنجا تبدیل كردند حال ما خودمان فكر كنیم كه حتما باید از آنها بگیریم.

وی گفت: آنها همه چیز را از اینجا بردند. ببینید یكی ازبدترین خیانت هایی كه كردند این است كه هر چیز را از اینجا بردند، آنجا تغییرش دادند و سند و مهر روی یش زدند، بردند یك جلسه علمی تشكیل دادند، عرضه كردند به اسم آن كسی كه آمده این را عرضه كرده ثبت كردند.

اوبا بیان اینكه یعنی ته قضیه می بینیم كه نظریه جغرافیایی برای همین اسلام است. نظریه طبی برای اسلامی است. نظریه معماری برای خود ایران است افزود: منتهی آنجا الان اسم های مختلف غربی برحسب آن آدمی كه آن را كاركرده است، آن اسم را برآن گذشته اند و ما فكرمی كنیم كه این را آن شخص واقعا اختراع كرده یا او درست كرده اصلا این جور نیست آنها آمدند همین سابقه تجربه بشری را گرفتند، بردند آنجا ترجمه كردند یك گوشه ای نگه داشتند تا به اسم خودشان ثبت كردند. در واقع اقتصاد مقاومتی هم مثل همه ابعاد انقلاب بازگشتن به خویشتن است.

ایشان درپایان سخنرانی خود از مقام معلم و همچنین از استاد بزرگوار شهید علامه مرتضی مطهری تجلیل به عمل آوردند.

کد خبر 332450

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha