همشهری آنلاین: اسپوتینک مدعی شد آمریکا از طریق واسطه‌های ترکیه و عربی خود به پیاده کردن طرح بی در سوریه دست زده است. هدف این نقشه حمایت از مخالفان میانه رو ی در حال جنگ با اسد است.

نظامی آمریکا

اسپوتنيك در اين خصوص مي‌نويسد: به گزارش رسانه‌های عربی و شبکه‌های اجتماعی، تشکیلات غیر قانونی مسلح لواء الحق، اجناد الشام، احرار الشام، فیلق الرحمن و لشگر 13 ارتش آزاد سوریه که پیشتر خود را عضو مخالفان میانه رو می‌دانست، آتش بس را قطع کردند و باتفاق شبه نظامیان جبهه النصره در نواحی شمالی سوریه - لاذقیه، ادلب و حمص به تعرض پرداختند.

آن‌ها همچنین در دمشق و حمص در ناحیه پالمیرا به شدت عمل می‌کنند. اعمالشان با حملات خبری گسترده که مساعی صلح‌جویانه دولت سوریه را بدنام می‌کند همزمان است.

مثلاً دیروز (يكشنبه 5 ارديبهشت) رسانه‌های غربی و عربی حدود یک صد گزارش یک نوع در باره حملات هوایی به شهر معارة النومان در استان ادلب که بر اثر آن 40 نفر از اهالی بی‌دفاع جان باختند متتشر کردند. در دمشق بر آن هستند که در آن شهر یک عمل تروریستی تهیه شده بدست شبه نظامیان انجام شد و این حمله همراه با پحش خبرها به نفع مخالفان بشار اسد رهبر سوریه بود.

هدف آن مدلل کردن خودداری گروه الریاض از شرکت در مذاکرات ژنو به بهانه اتهام مقام‌های سوریه به ایراد ضربات به اهالی بی‌دفاع بود. کاملاً طبیعی است که حمایت نظامی از مخالفان باصطلاح میانه رو از طرف ترکیه و عربستان سعودی به نفع آمریکا است. در رسانه‌های سوریه بلافاضله گزارش‌ها در این باره به چاپ رسیدند که این گروه‌های مخالفان تسلیحات خارجی از جمله آمریکایی را دریافت می‌کنند که آنکارا و ریاض قبلاً از آمریکا می‌گرفتند همچنين ادعا می‌شود که سرویس‌های ویژه این کشور‌ها با حمایت سیا تأمین این مخالفان سوریه را از لحاظ این تسلیحات از دیگر کشور‌ها نیز سازمان دادند.

چند روز پیش در شبکه‌های اجتماعی عکس‌هايي منتشر شد که نشان مي‌دهد شبه نظامیان گروه حرکت التحریر مرتبط با ارتش آزاد سوریه در استان حمص دستگاه‌های قابل حمل پدافند هوایی اف ان 6 چینی را در یافت کردند و در متن زیر عکس‌ها گفته شده که تا بحال دست كم 10 نفر شبه نظامی آموزش مربوطه دیده و می‌توانند در مبارزه با ارتش دولتی سوریه از این دستگاه‌ها استفاده کنند.

رسانه‌های سوریه حدس زدند که امکان دارد که  پدافند‌های به قطر وارد شده و سپس از طريق سودان به  شبه نظامیان تحویل داده شده است.

از گزارش‌های رسانه‌ها معلوم شد که امسال در سوریه دست كم 3 فروند هواپیمای نظامی دولتی بوسیله این پدافند‌ها سرنگون شده بودند.

از سويد ديگر توپخانه ترکیه اراضی استان حلب را بصورت منظم آتشباران می کند. روزنامه حریت چاپ ترکیه با استناد به یک منبع نظامی نوشت که ترکیه تعداد تانک و هویتز مستقر در امتداد مرز با سوریه به مراتب افزایش داد. گویا این کار برای مبارزه با شبه نظامیان داعش ضرورت دارد. ولی آنکارا خودش از گروه‌های این شبه نظامیان حمایت می کند.

ظاهراً آمرکا هم قصد دارد از همین طریق در منطقه اقدام کند. دیروز استیو وارن نماینده رسمی فرماندهی مرکزی نیرو های مسلح آمریکا اعلام کرد که بمب افکن‌های استراتژیک بی 52 که در اوایل آوریل به پایگاه العودید قطر منتقل شده بودند اولین ضربات خود را به داعش در عراق و سوریه وارد کردند. وی نگفت که در سوریه کدام چه عملياتي انجام شد. 

گزارش مي‌افزايد؛ بعید نیست که اگر واشنگتن اجرایی طرح بی را رسما اعلام کند هواپیما های پنتاگون ضمن حمایت از مخالفان میانه رو به بمباران یگان های دولتی سوریه بپردازند.

کد خبر 331803

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار