همشهری‌آنلاین: وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، وزیر خارجه این کشور قرار است روز دوشنبه۳۰ فروردین (۱۸ آوریل ) در نشست مشترکی با همتایان چینی و هندی خود در شهر مسکو درباره مسائلی نظیر حل‌وفصل درگیری‌ها در خاورمیانه، اوکراین و افغانستان و مسائل دیگر به بحث بپردازد.

russia-india-china

 بر اساس اعلام وزارت امور خارجه روسیه، این نشست با حضور سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، سوشما سواراج، وزیر خارجه هند و وانگ یی، وزیر خارجه چین قرار است چهاردهمین نشست سه جانبه در فرمت RIC باشد. این نشست‌ها با تمرکز بر مسائل بین‌المللی و همکاری‌های میان این سه کشور برگزار می شود. قرار است بعد از نشست روز دوشنبه ریاست این گروه به هند واگذار شود.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای تصریح کرد: قرار است در جریان نشست روز دوشنبه، وزرای امور خارجه کشورهای چین، روسیه و هند مسائل منطقه‌ای و جهانی، تقویت قوانین بین‌المللی و جنگ مشترک با چالش‌های مشترک را بررسی کنند. توجه ویژه‌ای نیز صرف وضعیت خاورمیانه و شمال آفریقا از جمله وضعیت کشورهای سوریه، عراق، لیبی، فرآیند صلح خاورمیانه، وضعیت افغانستان و حل‌وفصل بحران در اوکراین خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،وزارت امور خارجه روسیه با اظهار این که مکانیسم روسیه-چین-هند (RIC)‌ بخش مهمی از یک شبکه دیپلماتیک چند جانبه است، تاکید کرد این نشست‌ها به دستیابی به یک نظام امنیتی جامع، برابر و متحد در منطقه آسیا-اقیانوسیه و همچنین توسعه اقتصادی پایدار این منطقه کمک خواهد کرد.

همچنین بر اساس بیانیه این وزارتخانه مسائل مربوط به هماهنگی های اجلاس‌های چند جانبه شامل سازمان ملل، سازمان همکاری شانگهای، بلوک اقتصادی بریکس(BRICS)، کنفرانس تدابیر تعامل و ایجاد اعتماد در آسیا (CICA)‌ و چند اجلاس متعدد دیگر در شرق آسیا نیز در این نشست تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

کد خبر 330839

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار روسیه‌ و قفقاز

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha