همشهری آنلاین: اگر کودک‌تان زیاد تلویزیون تماشا می‌کند، بهتر است همین الان تلویزیون را خاموش کنید و خودتان را از مشکلات ناشی از این وضعیت در آینده راحت کنید.

به گزارش هلث‌دی‌نیوز یک بررسی جدید در این مورد نتیجه‌گیر می‌کند که اثرات منفی دیدن زیاد تلویزیون بوسیله کودکان را می توان با محدود کردن تماشای تلویزیون پیش از 5 سالگی مهار کرد.

کامیلا میستری، دانشجوی دوره دکترا در دانشکده بهداشت عمومی بلومبرگ در دانشگاه جانز هاپکینز که سرپرست این تحقیق بوده است می‌گوید با توجه به نتایج آن تفاوت "قابل ملاحظه‌ای" در مشکلات رفتاری کودکان بسته میزان تماشای تلویزیون بوسیله آنها وجود دارد.

به گفته او این تحقیق این پیام مهم را برای والدین و متخصصان کودکان دارد که تا به فعالیت‌های جایگزین برای سرگرم‌کردن کودکان به غیر از تلویزیون فکر کنند.

البته مدت‌هاست که تلویزیون مسئول بسیاری از بیماری‌ها از خواب‌آلودگی تا چاقی و کاهش زمان توجه در میان کودکان دانسته شده است.

آکادمی متخصصان اطفال آمریکا تماشای هر نوع برنامه تلویزیونی را برای کودکان زیر 2 سال نهی می‌کند و می‌گوید کودکان بزرگتر نباید بیش از 2 ساعت در روز تلویزیون تماشا کنند.

میستی و همکارانش در این تحقیق گروهی از کودکان برای 2.5 تا 5 سال دنبال کردند- و تاثیرات تغییر میزان تماشای تلویزیون بر آنها را مورد بررسی قرار دادند.

نتیجه این بود که کودکانی که دو ساعت یا بیشتر در روز در 2.5 و نیز 5.5 سالگی تلویزیون تماشا می‌کردند، با احتمال بیشتری مشکلات خواب، توجه و رفتار تهاجمی رنج می‌بردند.

همچنین آنهایی که در طول زمان تلویزیون بیشتری تماشا می‌کردند مشکلات بیشتری در ارتباط با دیگران داشتند.

اما کودکانی که میزان تماشای تلویزیون را بین 2.5 تا 5 سالگی کم کرده بودند، دچار این افزایش مشکلات رفتاری نشده بودند.

پژوهشگران همچنین دریافتند که کودکانی که در اتاق‌خواب‌شان تلویزیون دارند با احتمال بیشتری دچار مشکلات خواب می شوند.

البته طرح این تحقیق به نوعی بوده است که لزوما رابطه سببی میان تماشای تلویزیون و مشکلات رفتاری را ثابت نمی‌کند و تنها همراهی آنها را نشان می‌دهد.

در هر حال کارشناسان معتقدند که زمان صرف‌شده برای تماشای تلویزیون میزان زمانی را که کودکان با کودکان دیگر و بزرگسالان در حال تعامل هستند، کاهش می‌دهد و تعجب آور نیست که به این ترتیب توانایی تعامل اجتماعی آنها کاهش یابد.

کد خبر 32931

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار