همشهری تندرستی: هفته‌ای که گذشت را یک‌بار مرور کنید. چند بار تلفنتان زنگ خورد و یک دوست حالتان را پرسید؟ به چند مهمانی دعوت شدید و چند نفر دلشان خواست کنار شما بنشینند، درد دل کنند و چای بخورند؟ همین حالا نگاهی به تلفن همراهتان بیندازید؛ چند دوست برایتان پیغام خصوصی فرستاده‌اند و چند تماس از دست رفته دارید؟ حالا که خوب فکر می‌کنید، می‌بینید هفته‌ها و ماه‌های اخیر را بیش از اندازه در تنهایی سپری کرده‌اید؟

سر شلوغی خودتان و آدم‌های دیگر را بهانه نکنید؛ حتی در این روزهای شلوغ پایان سال هم آدم‌ها به‌اندازه کافی برای وقت‌گذراندن با هم فرصت دارند؛ شاید تنهایی که شما را محاصره کرده، حاصل اشتباه‌هایی که در معاشرت‌هایتان انجام می‌دهید باشد. شاید شما هم بی‌آنکه بدانید به خاطر انجام اشتباهات زیر به یکی از آدم‌های غیرقابل تحملی که همه از آن‌ها گریزانند تبدیل شده‌اید.

  • آخرش هستید؟

آدم‌های متعصب فقط عقاید سفت و سختی در مورد موضوعات مختلف ندارند؛ تعصب آن‌ها وقتی خودش را به رخ می‌کشد که گوش شنوا برای شنیدن هیچ عقیده دیگری ندارند. برای آن‌ها یک سؤال تنها یک جواب دارد و آن هم جوابی است که خودشان برایش در ذهن دارند. برخلاف آدم‌های دیگر که خودشون در مورد موضوعی عقیده‌ای دارند و دیگران را موظف به باور داشتن به آن نمی‌دانند، آدم‌های متعصب به هر کس که عقیده مخالفی داشته باشد توهین می‌کنند و این تفاوت را ناشی از بی‌خردی آدم‌های دیگر می‌دانند. دیدن موضوعات از زاویه‌های مختلف، این آدم‌ها را مضطرب و خشمگین می‌کند و آن‌قدر به باور خودشان ایمان دارند که حتی شنیدن عقیده دیگران می‌تواند در آن‌ها حالت دفاعی ایجاد کند.

  • همه چيز‌دان هستيد؟

فقط تعصب نیست که می‌تواند شما را غیرقابل تحمل جلوه دهد. اگر شما مثل یک دائره‌المعارف سیار، وانمود می‌کنید که در مورد هر چیز اطلاعات نابی دارید و در هر بحثی خودتان را شریک می‌کنید، طبیعی است که تحملتان برای دیگران سخت باشد. آدم‌های غیرقابل تحمل می‌توانند در مورد میزان درد زایمان فیل گرفته تا اندازه چشم‌های آهو اظهار نظر کنند و حتی در مورد هر موضوعی، یک خاطره شخصی هم تعریف کنند و با پشتوانه اطلاعاتی که فکر می‌کنند دارند، در همه بحث‌ها دیگران را رد کنند و با نظرشان مخالفت کنند. هميشه مخالف بودن و به رخ كشيدن اطلاعات مي‌تواند آنها را به آدم‌هاي تنها و غيرقابل تحملي تبديل كند.

  • گوش شنوا ندارید؟

غیرقابل تحمل‌ها شنونده‌های خوبی نیستند. هیچ کس نمی‌تواند با لذت درست شنیده شدن و درک شدن برایشان خاطره تعریف کند یا درد دل‌هایش را پیششان ببرد. اگر شما هم جزو این آدم‌ها باشید، وقتی کسی سر حرف را با شما باز می‌کند، ده‌ها بار وسط حرفش می‌پرید و حتی در جریان صحبت کردن او هم می‌خواهید خودتان گوینده باشید. گذشته از این، اگر غیرقابل تحمل باشید، به خاطر تعصب‌هایی که دارید، نمی‌توانید تنها شنونده رویدادها باشید و حتی وقتی خاطره‌ای را می‌شنوید، سعی می‌کنید گوینده را به خیال خودتان از نادانی بیرون بیاورید و عقایدش را اصلاح کنید. یکی از اشتباهات بزرگ آدم‌های غیرقابل تحمل این است که به‌جای شنیدن حرف‌های آدم‌ها، صحبت‌هایشان را مدام تحلیل و ارزش‌گذاری می‌کنند و بدون قضاوت کردن از کنار هیچ چیز نمی‌گذرند.

  • مثل آتش‌فشانید؟

غیرقابل تحمل‌ها مثل یک آتش‌فشان آماده منفجر شدن هستند و اضطرابي كه با چنين ويژگي در آدم‌هاي ديگر ايجاد مي‌كنند، مي‌تواند همه را از آنها فراري دهد. انگار آن‌ها یک دنیا خشم فروخورده دارند که در هر رابطه‌ای سرریز می‌کند. برای چنین آدم‌هایی در هر بحثی دلیلی برای از کوره در رفتن وجود دارد و عقاید مخالف یا متفاوت آدم‌ها را حمله‌ای به خودشان تلقی می‌کنند و برای اینکه در این نزاع خیالی نبازند، شمشیر و سپرشان را برمی‌دارند و به دیگران حمله می‌کنند. اگر شما هم غیرقابل تحمل باشید، می‌توانیم بگوییم که احتمالاً در سوء‌تفاهم سازی استادید و هر موضوع خنثایی را می‌توانید بیش از اندازه منفی ارزیابی کنید.

  • سلطان جنگل هستید؟

رابطه برابر برای غیرقابل تحمل‌ها معنایی ندارد. از نظر آن‌ها آدم‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند، کسانی که کنترل می‌شوند، کسانی که دیگران را کنترل می‌کنند و معمولا مي‌خواهند كنترل كننده رابطه خودشان باشند و ديگران در گروه كنترل شونده‌ها جا بگيرند. به همین دلیل آدم‌های غیرقابل تحمل برای فرار از کنترل شدن، پیش‌دستی می‌کنند و با سلطه‌جویی، خودشان را به‌عنوان تصمیم‌گیرنده نهایی معرفی می‌کنند. چنین آدم‌هایی نه تنها در روابط کاری و دوستانه می‌خواهند نقش رئیس را بازی کنند، بلکه حتی در زندگی مشترک و رابطه‌ای که با فرزندشان دارند هم نمی‌توانند خود را با دیگران برابر ببینند و به آن‌ها هم حق انتخاب و تصمیم‌گیری بدهند.

  • از سکوی اول پایین نمی‌آیید؟

حسادت یکی دیگر از ویژگی‌های غیرقابل تحمل‌هاست. آن‌ها نمی‌توانند از موفقیت و بالا رفتن کسی خوشحال شوند و همیشه در حال مقایسه وضعیت خود با دیگران هستند. آرزوهای غیرقابل تحمل‌ها، آرزوها و خواسته‌های دیگران است. کافی است کسی به موفقیتی برسد تا غیرقابل تحمل‌ها آرزوی رسیدن به جایگاه او را در ذهنشان بپرورانند و تا به آن نقطه نرسند، آرام نگیرند. اگر شما هم جزو این آدم‌ها باشید، برنامه زندگی‌تان را از روی قدم‌هایی که آدم‌های اطرافتان برمی‌دارند می‌چینید و با توجه به پیشرفت‌های آن‌ها مسیر پیش رویشان را ترسیم می‌کنند.

منبع: www.alternet.org

کد خبر 328526

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha