سه‌شنبه ۳ مهر ۱۳۸۶ - ۱۵:۲۵
۰ نفر

صدف کوه کن : امروزه، زنان بیشترین بار مخرب این اپیدمی را به‌دوش می‌کشند.

وقتی می‌دانی که به واسطه خطای خودت گرفتار شرایط دشواری شده‌ای، زندگی سخت می‌شود؛ اما وقتی می‌فهمی که مرگ با کفش‌های دیگری تا پشت در خانه آمده است و تو بی‌آنکه از او بخواهی دست هایش را از زیر در نشانت دهد، در را باز کرده‌ای، به تمام کفش‌های آشنا بدبین می‌شوی.

 در سال‌های نخست کشف بیماری ایدز، گروه زیادی از محققان و جامعه‌شناسان گمان می‌کردند ایدز بیماری‌ای است که عمدتاً مردان را مبتلا می‌کند و در سال‌های ابتدائی هم، آمارها نشان می‌داد زنان کمتر تحت‌تأثیر این بیماری هستند؛ اما امروزه، زنان بیشترین بار مخرب این اپیدمی را به‌دوش می‌کشند.

مثلا در آفریقا، میزان آلودگی زنان جوان به ‌مراتب بیشتر از مردان جوان است. در سراسر جهان نیز وضع بهتر نیست و حداقل نیمی از افرادی که به ‌تازگی به ایدز مبتلا می‌شوند زن‌ هستند که در این میان افراد کمتر از 24 سال، دختران و زنان جوان نزدیک به دوسوم افراد حامل ویروس را تشکیل می‌دهند. این در حالی است که از سال 1985 تاکنون، آمار زنان بزرگسال مبتلا به ایدز از 35 درصد کل تعداد مبتلایان به 48 درصد افزایش داشته است، همچنین، 60 درصد از مبتلایان به ایدز 15 تا 24 سال را زنان تشکیل می‌دهند.

در کشورهای فقیر نابرابری جنسیتی شدیدتر است. در برخی از این کشورها از زنان انتظار می‌رود بلاشرط خواسته‌های مردان را برآورده کنند. هنوز دختران جوان بسیاری هستند که به ازدواج نا خواسته زود هنگام تن می‌دهند و این موضوع آنها را از دستیابی به آموزش کافی و مورد نیاز باز می‌دارد. از سوی دیگر، در بسیاری از فرهنگ‌ها داشتن اطلاعات جنسی برای مردان ضروری و برای زنان نا پسند شمرده می‌شود. اگر به این موارد، اجبار به تن فروشی دخترکان کم سن و سال در شرایط بسیار فقیر اقتصادی را هم اضافه کنیم در می‌یابیم که زنان، قربانیان خاموش این بیماری اند.

در آسیای جنوبی و جنوب شرقی تعداد زنان آلوده به HIV به 30 درصد کل موارد رسیده است. مطالعات در کامبوج نشان داده است که 3 درصد مردان شهری و 10 درصد مردان روستایی هم با روسپیان و هم با همسر خود رابطه دارند و این نیز یکی دیگر از مظاهر عدم کنترل زنان بر روابط جنسی شان است که به بالا رفتن آمارهای ایدز در زنان دامن می‌زند. به این ترتیب حتی کانون خانواده و ازدواج نیز در بسیاری جوامع ضامن امنیت و سلامت یک زن نیست.

خشونت علیه زنان نیزیکی از مشکلات جهانی سلامت است که باعث افزایش آسیب پذیری زنان می‌شود. مثلاطی چند سال جنگ‌های داخلی کنگو، نزدیک به 40 هزار زن و دختر مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته‌اند و از آغاز جنگ تاکنون موارد خشونت و سوء استفاده‌های جنسی در این کشور رو به افزایش بوده است.

 اینها همه از مواردی است که به نابرابری جنسی دامن می‌زند و آمار زنان مبتلا به ایدز را به رقمی تکان دهنده نزدیک می‌کند.

کد خبر 32360

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز