مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: نتایج یک تحقیق،‌ نشان می‌دهد که سیگارهای الکترونیکی ریه‌ها را مسموم می‌کند، اثربخشی سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهد و موجب تحریک فعالیت باکتری‌ها می‌شود.

سیگار الکترونیکی

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، سیگار الکترونیکی وسیله ای است که هدف از آن شبیه‌سازی استعمال دخانیات است و این کار به واسطه تولید بخارات خاصی صورت می‌گیرد که بو، طعم، مزه و احساس کشیدن سیگار واقعی را به مصرف کننده می‌دهد اما عنوان می‌شود که زیان‌های سیگار واقعی را ندارد و یا این زیان‌ها را به حداقل می‌رساند.

مجله مقابله با سيگار

در حالی که برخی افراد برای ترک مصرف سیگارهای معمولی، به نوع الکترونیکی آن رو می‌آورند، یک گزارش منتشر شده در پایگاه الکترونیکی مدیکال نیوز تودی نشان داده است که بسیاری از مصرف کنندگان نوجوان سیگارهای الکترونیکی تنها بعد از یک سال به کشیدن سیگارهای معمولی روی می‌آورند.

در همین حال، نتایج یک مطالعه جدید که در مجله Molecular Medicine منتشر شد، نشان می‌دهد افرادی که سیگارهای الکترونیکی مصرف می‌کنند راه تنفسی و سیستم ایمنی خود را در معرض خطر قرار می‌دهند و همچنین شرایط کلونی شدن باکتری از جمله برخی گونه‌های مرگبار را تقویت می‌کنند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، مطالعاتی را به منظور بررسی اثرات مایعات الکترونیکی هفت کارخانه مختلف سازنده سیگارهای الکترونیکی، روی موش‌ها انجام دادند.

محققان موش‌ها را روزی یک ساعت در معرض بخار سیگار الکترونیکی قرار دادند و این کار را پنج روز در هفته برای بیش از چهار هفته تکرار کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که شاخص‌‌های التهابی در راه تنفسی و خون موش ها بعد از استنشاق بخارهای ناشی از سیگارهای الکترونیکی 10 درصد بیشتر از موش‌هایی بود که در معرض این بخارات قرار نداشتند.

همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، باکتری‌ها در موش‌های دچار ذات الریه که در معرض بخار سیگار الکترونیکی قرار گرفته بودند، خطرناک تر بودند.

محققان مشاهده کردند، زمانی که موش‌ها با استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین طبیعی (MRSA)، یک آنتی بیوتیک مقاوم در برابر «ابرمیکروب یا سوپرباگ»(superbug) آلوده شدند، زنده ماندند اما 25 درصد از موش‌های آلوده به MRSA پس از قرار گرفتن در معرض بخار سیگار الکترونیکی مردند. به عبارت دیگر، استافیلوکوکوس اورئوس زمانی که در معرض بخار سیگار الکترونیکی قرار می‌گیرد، خطرناک تر می‌شود.

محققان مشاهده کردند که قرار گرفتن پاتوژن‌های باکتری در معرض بخار سیگار الکترونیکی باعث قویتر شدن آنها می‌شود.

نتیجه بررسی انجام شده روی سیگارهای الکترونیکی مختلف، فارغ از برند آنها مشابه بود.

بنا بر این، مطالعه جدید نشان می‌دهد که بخار سیگار الکترونیکی بی خطر نیست بلکه در دوزهای بالا می‌تواند به طور مستقیم موجب از بین رفتن سلول‌های ریه شود. همچنین استنشاق بخار سیگار الکترونیکی به صورت روزانه به تغییراتی در محیط التهابی داخل راه‌های تنفسی منجر می‌شود.

کد خبر 323518

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha