همشهری آنلاین: محققان موفق به پیش‌بینی احتمال عود سرطان ریه با استفاده از کروموزوم‌های ناپایدار نمونه خون شدند.

سرطان ریه

به گزارش ایرنا از مدیکال ساینس، محققان انگلیسی با بررسی 100 بیمار مبتلا به سرطان ریه دریافتند وجود کروموزوم‌های ناپایدار در تومور سرطانی ریه، احتمال عود بیماری را افزایش می‌دهد و از این طریق می‌توان احتمال عود سرطان را قبل از آزمون‌های استاندارد متداول، پیش‌بینی کرد. تومورهایی با تنوع ژنتیکی، تمایل بیشتری برای تکامل و گسترش دارند و نسبت به دارو مقاومت بیشتری نشان می‌دهند، این مطالعه نشان می‌دهدکروموزوم‌های ناپایدار، همان عامل تنوع تومور است. با بررسی این کروموزم‌ها در نمونه خون بیمار می‌توان احتمال بازگشت بیماری را تا یک‌سال قبل از روش مرسوم تصویربرداری پیش بینی کرد. این مطالعه همچنین تصویر جامعی از بیماری و نحوه پاسخ به درمان در اختیار محققان قرار می‌دهد.

سرطان ریه، کشنده‌ترین شکل سرطان است و تعداد قربانیان آن از مجموع سرطان‌های سینه و پروستات بیشتر است. سالانه حدود 1.8 میلیون مورد سرطان ریه در سراسر جهان تشخیص داده می شود که از این میان 1.5 میلیون نفر جان خود را از دست می‌دهند.

مطالعات جدید نشان می‌دهد احتمال ابتلا به سرطان ریه در زنان سیگاری، دو برابر مردان سیگاری است. در هر30 ثانیه یک نفر در جهان بر اثر سرطان ریه جان خود را از دست می‌دهد.

نتایج این تحقیقات در نشریه New England منتشر شده است.

کد خبر 368248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار