همشهری آنلاین: فرمانده تاثیر گذار ارتش پاکستان اعلام کرد، با پایان دوره سه ساله‌اش در نوامبر از سمت خود کنار خواهد رفت. این اظهارات به نظر می‌رسد در واکنش به این شایعات منتشر شد که فرماندهان نظامی پاکستانی قصد افزایش دوران تصدی خود را دارند.

فرمانده ارتش پاکستان کناره‌گیری می‌کند

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ژنرال راحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان از نظر بسیاری قدرتمندترین مرد پاکستان است. از زمانی که شریف در سال 2013 قدرت را در دست گرفت ارتش حملات گسترده هوایی و زمینی را در مأمن شبه نظامیان در نزدیکی مرز افغانستان آغاز کرد و توانست حمایت حداکثری مردم این کشور را که از سال‌ها خشونت به ستوه آمده‌اند، جلب کند.

با این حال هنوز بسیاری از منتقدان معتقدند مبارزه ارتش با شبه نظامیان سلیقه‌ای بوده و تنها تعدادی از گروه‌های شبه نظامی را هدف قرار می‌دهد.

ژنرال راحیل شریف در جریان اعتراضات ضد دولتی از نواز شریف، نخست وزیر حمایت کرد اما همزمان کنترل ارتش در امنیت ملی و سیاست خارجه را تحکیم بخشید. شریف هم چنین به دلیل کاهش خشونت‌ها و جرایم در کراچی مورد تقدیر قرار گرفته است.

در دوران تصدی وی ارتش این قدرت را داشته تا مظنونان غیرنظامی را به اتهام تروریسم در دادگاه‌های غیر علنی نظامی محاکمه کند. حتی گفته می‌شود وی شخصا در تلاش برای نشاندن طالبان پای میز مذاکره با دولت افغانستان نقش داشته است.

در همین حال روابط عمومی ارتش پاکستان روز دوشنبه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد، گمانه زنی‌ها درباره قصد ژنرال شریف برای تمدید دوران تصدی خود بی‌پایه و اساس است.

در این اطلاعیه به نقل از خود شریف آمده است: ارتش پاکستان سازمانی بسیار گسترده است و من اعتقادی به تمدید دوران خدمتم ندارم.

این تصمیم ژنرال راحیل شریف بیانگر پیروزی‌ نهادهای دموکراتیک است اما سوالاتی را درباره آینده این نهاد ایجاد می‌کند.

تاکنون هیچ گزینه مناسبی برای جایگزینی وی دیده نشده است. دو فرمانده سابق ارتش سابق هر دو به دنبال تمدید دوران تصدی گری خود بودند.

کد خبر 322841

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha