همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه اتریش روز یکشنبه در توئیتر خود از اجرایی شدن برجام و پایان تحریم ها علیه ایران استقبال کرد.

اتریش از اجرایی شدن برجام استقبال کرد

به گزارش ایرنا، «سباستین کورتز» وزیر امور خارجه اتریش، که کشورش میزبانی چندین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 و نیز نشست نهایی اعلام «روز اجرای برجام» را برعهده داشت، دقایقی پیش در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی تائید کرده است که ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کرده است. بنابراین تحریم های مالی و اقتصادی برداشته شده است.

وزیر خارجه اتریش روز شنبه در حاشیه ملاقات های «محمد جواد ظریف» در وین با وزیر خارجه ایران مذاکره کرد.

شنبه شب با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست مذاکرات قدرت های بزرگ شامل آمریکا، انگلیس، روسیه، چین، فرانسه و آلمان را با ایران برعهده داشت، دیشب اعلام کرد که همه تحریم های اقتصادی و مالی غرب به موجب گزارش آژانس برداشته خواهد شد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیشب در بیانیه ای مشترک روز 26 دی را به عنوان روز اجرای برجام اعلام کردند.

ایران و اتریش طی دهه های گذشته روابطی با ثبات داشته اند که پس از انقلاب اسلامی نیز پایداری و پویایی نسبی داشته است و با اجرایی شدن برجام نیز مقام های دو کشور می کوشند تعریفی دوباره از چارچوب های تعاملی صورت دهند و به سمت توسعه ی همکاری ها در زمینه های گوناگون حرکت کنند.

«هاینس فیشر» رییس جمهوری اتریش نخستین رهبر یک کشور عضو اتحادیه اروپا شهریور ماه گذشته در صدر یک هیات بلندپایه با سفر به تهران با مقام های سیاسی ایران دیدار و گفت وگو کرد.

فیشر در این سفر، افزون بر دیدار با «حسن روحانی» رییس جمهوری، با «اکبر هاشمی رفسنجانی» رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه و برخی دیگر از مقام های بلندپایه ی کشور به رایزنی و گفت وگو کرد.

در این سفر وزیر علوم، تحقیقات و اقتصاد که معاونت صدراعظم را برعهده دارد، وزیر امورخارجه، رییس اتاق بازرگانی، چهره های علمی و دانشگاهی به همراه شماری از نمایندگان شرکت ها و صاحبان صنایع اتریشی در جمعی 200 نفره فیشر را همراهی کردند.

کد خبر 321912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

دیدگاه خوانندگان